Podkowa Leśna – miasto ogrodów
Dwadzieścia pięć kilometrów od Warszawy znajduje się miejsce, które kusi przyjezdnych licznymi lasami, ogrodami i pomnikami przyrody. Pierwsze wzmianki o Podkowie Leśnej pochodzą z 1925 roku, kiedy to nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego u zbiegu ulic Kwiatowej, Bluszczowej i Parkowej. Ze względu na unikalny leśno-ogrodowy charakter, Podkowa nazywana jest również Miastem-Ogrodem.
2013-05-15, 17:28
Posłuchaj
W 1981 roku miasto zostało wpisane do rejestru zabytków. Jednak status ten niesie za sobą także pewne negatywne konsekwencje:
- Każda wycinka drzew czy krzewów wymaga konsultacji z konserwatorem, co może być uciążliwe na przykład dla inżynierów. Jest to jednak niezbędne dla zachowania charakteru miasta - mówiła w PR24 Anna Łukasiewicz, tamtejsza radna.
Z utrudnieniami muszą się liczyć również mieszkańcy, gdyż część drzew znajduje się na terenie ich ogrodów. To, co dla przejezdnych jest urokliwym, zielonym zakątkiem, miejscowym często przysparza dużo pracy. Burmistrz miasta Małgorzata Stępień-Przygoda podkreślała, że mieszkańcy Podkowy Leśnej dobrze znoszą tego typu niedogodności:
- Mamy świadomych mieszkańców. Odbiór odpadów funkcjonuje u nas bardzo dobrze, mieszkańcy są przyzwyczajeni do segregowania śmieci. Organizujemy regularnie akcje sprzątania lasów. Ustawa śmieciowa nie była nam do tego potrzebna.
W dniach 7-9 czerwca w Podkowie Leśnej odbędzie się po raz dziewiąty festiwal „Otwarte Ogrody”. Mieszkańcy otworzą dla zwiedzających swoje prywatne ogrody i pracownie artystyczne. Festiwalowi towarzyszyć będą imprezy muzyczne, plastyczne i kulinarne. A już 26 maja miasto zaprasza na „Pierwszą Podkowiańską Dychę”, czyli bieg na 10 kilometrów . Patronat nad oddolną inicjatywą amatorów biegania objęła burmistrz Małgorzata Stępień - Przygoda.
PR24/RB