IV Warszawski Piknik Archiwalny - oglądaj na żywo!

"Gdzie jest młodzież z tamtych lat, czyli archiwa warszawskie w akcji!" – oto hasło przewodnie czwartej edycji Warszawskiego Pikniku Archiwalnego. W wydarzeniu, które odbędzie się 8 czerwca, bierze udział Archiwum Polskiego Radia. Relację na żywo z pikniku będzie można oglądać na stronie archiwum.polskieradio.pl.

2013-06-05, 14:26

IV Warszawski Piknik Archiwalny - oglądaj na żywo!
. Foto: PR

W bogatym programie Warszawskiego Pikniku Archiwalnego zaplanowano m.in. wystawę "Edukacja na antenie Polskiego Radia”, dźwiękową prezentację wybranych lekcji emitowanych w radiu i pokaz multimedialny "Życie nagrania”. A w południe w Pałacu Staszica (ul. Nowy Świat 72) - coś dla najmłodszych, czyli konkurs z nagrodami "Dziecięca Akademia Dźwiękowa”, natomiast o godzinie 14.00 prelekcja "Studio Rytm, czyli programy młodzieżowe z tamtych lat”. Z kolei o godzinie 16.00 rozpocznie się spotkanie "Uniwersytet Radiowy - historia edukacji na antenie Polskiego Radia”, które poprowadzi dyrektor Archiwum Polskiego Radia Waldemar Listowski.

>>>Już w najbliższą sobotę (15 czerwca) zapraszamy na 17. Piknik Naukowy - przyjdź i weź udział w eksperymencie portalu Polskiego Radia

REKLAMA

/

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, jakie zaplanowano na 8 czerwca. Jako że tegoroczna edycja WPA upamiętnia 110. rocznicę urodzin Aleksandra Kamińskiego, wybitnego pedagoga oraz harcerza, nie zabraknie pokazów filmowych o harcerstwie, będzie też głośne czytanie fragmentów książki "Kamienie na szaniec" z udziałem Karola Strasburgera.

Filmoteka Narodowa przygotuje blok dotyczący młodzieży - pokazane zostaną filmy z lat 1947-1955, w których usłyszymy głos Andrzeja Łapickiego. Paweł Tomasik z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosi referat pod tytułem "Dokumenty dotyczące młodzieży w zbiorach Archiwum IPN”, odbędzie się również spotkanie z Henrykiem Wujcem, doradcą Prezydenta RP ds. społecznych. Z kolei Hanna Krajewska z Polskiej Akademii Nauk opowie o historii pomnika Mikołaja Kopernika przed Pałacem Staszica, a Muzeum Narodowe zaprezentuje wybrane fotografie z wystawy "Solidarność. Początek drogi 1 sierpnia 1980-grudzień 1981”.

Część wydarzeń związanych z WPA ugości Pałac Raczyńskich (ul. Długa 7), a na Krakowskim Przedmieściu 64, przed siedzibą Wspólnoty Polskiej, będzie można zobaczyć prezentację zdjęć "Od skautingu do Solidarności Walczącej - wychowanie młodzieży do Niepodległości”.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej