Koniec akcji w Szczecinie: wydobyto bombę z Odry
Nurkowie - minerzy Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli bombę lotniczą z okresu II wojny światowej z dna Odry w Szczecinie.
2013-06-30, 15:30
Posłuchaj
Na czas wydobywania bomby centrum Szczecina zostało zamknięte dla ruchu kołowego i pieszego. Ewakuowano ponad tysiąc osób, a działania saperów zabezpieczało kilkuset policjantów i strażników miejskich. Zamknięte zostały także dwa mosty na Odrze. Nurkowie za pomocą pasów przyczepili do ważącej około jednej tony bomby tzw. balony wydobywcze. Następnie do balonów wtłoczyli powietrze. Niewybuch został wówczas uniesiony. Po przeholowaniu w stronę nabrzeża przy pomocy dźwigu wyjęto go z wody i ułożono w skrzyni ładunkowej pojazdu służącego do przewozu materiałów niebezpiecznych.
Działania 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbywały się w koordynacji z Wojewódzkim Zespołem Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie oraz we współpracy z saperami 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina - Podjuchy. Rozpoczęcie akcji zasygnalizowały mieszkańcom syreny alarmowe. By podjąć niewybuch z Odry, którego siłę rażenia w przypadku eksplozji szacowano nawet na ok. 800 m, trzeba było ewakuować mieszkańców zagrożonej strefy, czyli m.in. część szczecińskiej starówki i centrum miasta. Mieszkańcy ulic w pobliżu strefy na czas akcji mieli pozostać w domach.
Bomba obecnie jest transportowana w eskortowanym przez policję konwoju, liczącym 2,5 km długości. Konwój ma dotrzeć na poligon w Drawsku około godz. 19. Mieszkańcy miejscowości, przez które konwój będzie przejeżdżał, powinni na czas jego przejazdu pozostać w domach.
Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>
REKLAMA
PAP/aj
REKLAMA