Tour de Pologne. Historia jednej z najbardziej prestiżowych imprez sportowych

Tour de Pologne odbędzie się w dniach 27 lipca - 3 sierpnia 2013 roku. Będzie to 70. edycja zawodów. Pierwszy wyścig został zorganizowany 85 lat temu.

2013-07-18, 17:20

Tour de Pologne. Historia jednej z najbardziej prestiżowych imprez sportowych
Tour de Pologne 2013. Foto: tourdepologne.pl

Patronem medialnym Tour de Pologne 2013 jest Polskie Radio

Szosowy wyścig kolarski Tour de Pologne po raz pierwszy rozegrany został we wrześniu 1928 roku. Od pierwszej edycji do 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego (jedynie w 1974 wyjątkowo rozgrywany był w formule open z udziałem zawodowców). Od 1993 - po przejęciu organizacji przez Czesława Langa - jest w pełni zawodowy. Od 2005 należy do cyklu UCI ProTour.

Pierwszą edycję wyścigu zorganizowało Towarzystwo Cyklistów w Warszawie oraz "Przegląd Sportowy". Na starcie stanęło wówczas 71 kolarzy. Wyścig od samego początku stał się jednym z największych wydarzeń sportowych Polski międzywojennej. Tradycja wyścigu została wskrzeszona po II Wojnie Światowej, w roku 1947. Do roku 1992 był on organizowany, jako wyścig amatorski.
W roku 1993, w historii Tour de Pologne otworzył się nowy rozdział. Srebrny medalista olimpijski z 1980 roku, prekursor polskiego zawodowego kolarstwa - Czesław Lang, zainwestował w upadającą imprezę własne środki finansowe. W krótkim czasie stała się ona wydarzeniem światowego formatu. W wyścigu pośród ekip zawodowych, które brały udział w Tourze, zaczęły pojawiać się gwiazdy międzynarodowego kolarstwa, tacy jak Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow, Peter Lutenberger, Adriano Baffi, Andy Hampsten, Marco Pantani, Jewgienij Bierzin, Dmitrij Konyszew, Marcus Zberg, Jens Voigt, Peter van Petegem, Tom Steels, Jaan Kirsipuu, Aleksander Winokurow, Chris Boardman, Stuart O'Grady, Danilo Di Luca, a także najlepsi polscy zawodnicy - Zbigniew Spruch, Zenon Jaskuła i Dariusz Baranowski.
W kolejnych latach wyścig awansował w hierarchii UCI, mając w 2004 roku klasę 2.2. W sezonie 2005 Tour de Pologne znalazł się w cyklu ProTour, jako jedyna tego typu impreza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2011 roku Tour de Pologne został wpisany do kalendarza UCI World Tour, skupiającego 15 największych wyścigów etapowych na świecie. Prawo, a zarazem obowiązek startu w imprezach World Tour, ma 19 najlepszych ekip na świecie.
Ostatnia edycja wyścigu była wielkim wydarzeniem pod względem sportowym, organizacyjnym i medialnym. Miliony osób obejrzało relacje na żywo w Telewizji Polskiej, wyścig transmitował także Eurosport w 20 wersjach językowych, w 59 krajach świata. Na trasie zawodników podziwiało ponad 2 miliony kibiców.
Przy okazji wyścigu organizowane są imprezy towarzyszące np. wyścigi dla młodych adeptów kolarstwa - Nutella Mini Tour de Pologne czy od 2010 roku wyścig Tour de Pologne Amatorów, przebiegający tą samą trasą, co wyścig zawodowców.

Tegoroczna - jubileuszowa edycja wystartuje po raz pierwszy poza granicami Polski. Pierwsze dwa etapy odbędą się w Trydencie we Włoszech. Wyścig zakończy się jazdą indywidualną na czas w Krakowie 3 sierpnia 2013.
Będzie to pierwszy wyścig, w którym zastosowane zostaną zmiany wprowadzone przez Światową Unię Kolarską. Będzie to zmniejszenie liczby zawodników w drużynie z ośmiu do sześciu, a także wprowadzenie bonifikat sekundowych na mecie za aktywność na premiach górskich, lotnych i specjalnej premii "intergiro".

REKLAMA

W wyścigu wystartuje 19 zawodowych zespołów UCI World Tour 2013 oraz dodatkowe ekipy zaproszone przez organizatorów (drużyny z "dzikimi kartami").

man, tourdepologne.pl, wikipedia

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej