Przełomowa bitwa w historii świata

Wynik bitwy warszawskiej zdecydował o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreślił plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę. Lord Edgar D’Abernon określił Cud nad Wisłą jedną z 18. przełomowych bitew w historii świata.

2013-08-14, 14:06

Przełomowa bitwa w historii świata
. Foto: wikipedia.com

Posłuchaj

14.08 Rafał Habielski o Cudzie nad Wisłą
+
Dodaj do playlisty

Bitwa warszawska, która nazywana jest również Cudem nad Wisłą, trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 roku.

- Jest to wydarzenie militarne, które zaważyło na losach Polski i wpłynęło na bieg historii Europy. Nie wiemy co by się stało, gdyby Polska tę bitwę przegrała. Łatwo sobie wyobrazić, że Polska przestałaby istnieć jako państwo niepodległe, czy nie funkcjonowałaby w takim wymiarze terytorialnym. Można przypuszczać, że wpłynęłoby to na losy Europy, ponieważ jest to wydarzenie o charakterze militarnym, ale znakomicie ilustrującym taką tezę, że wojna jest inną formą uprawiania polityki – mówił prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według profesora Habielskiego, bitwa warszawska miała decydujący charakter, dlatego, że nie dopuściła bolszewików do granicy niemieckiej. W rozkazach i intencjach bolszewickich widać, że miała być drogą „po trupie Polski” do rewolucji europejskiej.

- Snucie precyzyjnego scenariusza o tym, co by się stało gdyby bolszewicy wkroczyli do Niemiec, jest szalenie trudne. Jak zareagowałyby na taką sytuację mocarstwa zachodnie, bardzo silne wówczas – Francja i Wielka Brytania? Pokonanie Polski i pójście na zachód bolszewików byłoby z punktu widzenia Europy czymś bardzo niebezpiecznym. Świętując to wydarzenie 15 sierpnia, dostrzegamy w nim sukces, jakim to wydarzenie jest. Jeżeli jednak spojrzymy w kategoriach politycznych to jest to zarzewie porażki, dlatego, że Polska ratuje swoją niepodległość, ale z punktu politycznego dalszy ciąg tego konfliktu, paradoksalnie nie kończy się pełną gwarancją – dodał Gość PR24.

REKLAMA

PR24/Anna Szpakowska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej