Na Świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju

W niedzielę rozpoczynają się tam dwudniowe uroczystości święta Przemienienia Pańskiego.

2013-08-18, 10:00

Na Świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju
Grabarka. Foto: Lilly M/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Na Świętą Górę Grabarkę przybywają pielgrzymi z całego kraju (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Uroczystości rozpoczną się po godz. 17 od powitania metropolity Sawy wraz z innymi hierarchami Kościoła Prawosławnego w Polsce, po którym rozpocznie się całonocne czuwanie.
Święta Góra Grabarka to najbardziej znane w Polsce sanktuarium Kościoła prawosławnego. Każdego roku na święto Przemienienia, zwane w ludowej tradycji Spasem, przybywają tu tysiące wiernych z kraju i zagranicy.
Większość dociera na Świętą Górę samochodami i autokarami, ale wiele osób podąża w pieszych pielgrzymkach, między innymi z Białegostoku, Sokółki, czy słynącej z innego prawosławnego sanktuarium Jabłecznej.

Grabarę często nazywa się Górą Krzyży. Zgodnie z przekazami, podczas panującej na początku XVIII wieku epidemii, w tym miejscu znalazła schronienie grupa mieszkańców pobliskich Siemiatycz. W podzięce za ocalenie mieli oni postawić na górze drewniany krzyż. Obecnie cerkiew Przemienienia Pańskiego otaczają tysiące wotywnych krzyży, ustawianych przez wiernych w różnych intencjach. Oprócz cerkwi, ważnym miejscem, które odwiedzają pielgrzymi jest źródełko i strumień u podnóża Świętej Góry, w którym wierni obmywają się w uzdrawiającej wodzie.
Grabarka, jako ośrodek pielgrzymkowy nabrała szczególnego znaczenia po zakończeniu II wojny światowej, gdy utworzono tu żeński monaster świętych Marty i Marii. Oprócz święta Przemienienia Pańskiego odbywają się tu inne ważne religijne wydarzenia, takie jak na przykład, organizowana od ponad 30 lat, ogólnopolska paschalna pielgrzymka młodzieży prawosławnej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej