Szef MSZ: tablicę pamięci Lecha Kaczyńskiego już umyto

Wandale pomalowali tablicę pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Odessie. Dorysowali rogi do podobizny byłego prezydenta. Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że tablica została już umyta.

2013-08-18, 14:40

Szef MSZ: tablicę pamięci Lecha Kaczyńskiego już umyto
Zdjęcie tablicy zniszczonej przez nieznanych sprawców. Foto: print screen z portalu "Rupor Odessy" rupor.od.ua

"Dzięki szybkiej interwencji konsulatu, tablica już wczoraj została umyta. Prawidłowa, skuteczna robota MSZ i konsulatu w Odessie" – napisał w niedzielę minister Radosław Sikorski na portalu społecznościowym Twitter.

Portal kresy.pl poinformował wcześniej, że w Odessie wandale - nieznani sprawy - zniszczyli tablicę poświęconą pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 r. Nieznani sprawcy dorysowali do podobizny prezydenta rogi. Tablicę wstawiono w kwietniu 2010 roku na byłej „ul. Polskiej”, która została wówczas, z inicjatywy mera miasta, przemianowana na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Portal kresy.pl zaznaczył, że ambasada nie komentuje tej sprawy.

Portal kresy.pl relacjonuje również, że sprawa wywołała wzburzenie w lokalnych mediach. ”Dlaczego nie reagują na ten akt wandalizmu dzisiejsze władze miasta? I dlaczego podobne bezprawie toleruje Generalny Konsulat Rzeczpospolitej Polskiej?!” – pytał internetowy portal „Rupor Odessy”.

Portal ”Rupor Odessy” przypomniał przy tej okazji że pod koniec czerwca w Kijowie nieznani sprawcy ukradli płytę ku czci rosyjskiego polityka z czasów Cesarstwa – Piotra Stołypina. Po tamtym zdarzeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wydało ostrą notę dyplomatyczną, w której potępiono „barbarzyński akt”. „Oczekujemy, że tablica memorialna znajdzie się z powrotem na swoim miejscu, a winni jej zbezczeszczenia zostaną odnalezieni i właściwie ukarani” – stwierdzała rosyjska nota.

REKLAMA

agkm/KRESY.PL/Twitter/rupor.od.ua

Katastrofa smoleńska - serwis specjalny>>>
Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej