Zobacz zorzę polarną nad Grenlandią na żywo w internecie

Dzięki europejskiemu projektowi Gloria (gloria-project.eu) filmy i zdjęcia zorzy polarnej nad Grenlandią dostępne będą w sieci.

2013-08-19, 15:09

Zobacz zorzę polarną nad Grenlandią na żywo w internecie
. Foto: live.gloria-project.eu

Jak poinformowali przedstawiciele konsorcjum "Sieć inteligentnych teleskopów-robotów" Gloria, w najbliższych dniach (24-29 sierpnia) zespół astronomów, inżynierów i astrofotografów uda się na wyprawę do południowej Grenlandii, aby obserwować zorze polarne nad biegunem północnym.
Każdego dnia wyprawy od godz. 2.30 do 3.30 czasu polskiego dostępny będzie na żywo czarno-biały przekaz z kamery, obejmujący sekwencje obrazów przedstawiające ruchy zorzy polarnej. Transmisje te będzie można obejrzeć na portalu projektu Gloria live.gloria-project.eu oraz na stronie telewizji internetowej sky-live.tv. Ponadto, w czasie transmisji na żywo, co minutę prezentowane będą dwa wysokiej rozdzielczości zdjęcia wykonane w tym samym czasie z różnych miejsc odległych od siebie o około 10 km. Fotografie te służyć będą studentom do obliczania wysokości tworzenia się zorzy polarnej.
Portal zawierać też będzie bieżące informacje o pogodzie w miejscu obserwacji oraz aktualny harmonogram transmisji. Informacje będą również udostępniane za pośrednictwem sieci społecznościowych projektu Gloria.
"Wspaniały niebiański spektakl zorzy polarnej można obejrzeć, gdy emitowany przez Słońce strumień pełnych energii cząstek dociera do atmosfery ziemskiej w postaci tak zwanego wiatru słonecznego" - poinformowano w komunikacie. Wyjaśniono, że obdarzone wysokim ładunkiem elektrycznym cząstki (przede wszystkim elektrony) wchodzą w atmosferę ziemską. Ze względu na pole magnetyczne Ziemi ma to miejsce zwłaszcza w pobliżu ziemskich biegunów. Zderzanie się cząstek ze Słońca z atomami i cząsteczkami atmosfery powoduje emisję światła.
Gloria to trzyletni projekt finansowany w ramach 7PR Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 13 instytucji z 8 krajów. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy z zespołu "Pi of the Sky" pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej