Skarb państwa nie naciskał na PZU ws. dywidendy

3 miliardy złotych do 2015 roku. Taką dywidendę chce wypłacić największy polski ubezpieczyciel. PZU najwięcej, bo ponad 1 miliard 700 milionów złotych, chce wypłacić jeszcze w tym roku.

2013-08-27, 13:50

Skarb państwa nie naciskał na PZU ws. dywidendy
Andrzej Klesyk . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Prezes PZU Andrzej Klesyk (IAR) ws. dywidendy PZU
+
Dodaj do playlisty

Prezes PZU Andrzej Klesyk podkreśla, że decyzja o wypłacie dywidendy nie była podejmowana pod naciskiem żadnego z akcjonariuszy. Szef PZU w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznaje, że w tym roku do skarbu państwa wpłynie około 600 milionów złotych z zysku ubezpieczyciela, ale dodaje, że ponad 1 miliard 100 milionów złotych trafi do pozostałych akcjonariuszy. Rozmówca zapewnia, że skarb państwa nie był inicjatorem dyskusji na temat wypłaty dywidendy. Przedstawiony dziś plan, według prezesa PZU, przygotowywany był od wielu miesięcy.

Wysokość wypłaconej dywidendy, jak twierdzi Andrzej Klesyk będzie zależeć między innymi od powodzenia planowanej emisji obligacji. Pierwszym krokiem będzie wypłata tak zwanej dywidendy zaliczkowej. 12 listopada każdy posiadacz akcji PZU otrzyma około 20 złotych za jeden papier wartościowy. Wypłata nastąpi 19 listopada. Łącznie na wypłatę tej dywidendy ubezpieczyciel przeznaczy 1 miliard 727 milionów złotych.
Kolejnym krokiem będzie emisja obligacji na sumę 3 miliardów złotych. Pozwoli to na sfinansowanie wypłaty całej dywidendy.
Władze spółki zapewniły, że wypłata dywidendy nie wpłynie na możliwość przejęć innych firm ubezpieczeniowych.
Skarb państwa, który najbardziej skorzysta na wypłacie zysku ma w PZU około 35 procent udziałów.
abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej