Wschodni sąsiedzi Unii mocno liczą na zniesienie wiz
Zniesienie wiz dla krajów Partnerstwa Wschodniego przyniesie korzyści zarówno Unii Europejskiej, jak i jej wschodnim sąsiadom. Takie głosy można usłyszeć podczas konferencji zorganizowanej w Parlamencie Europejskim.
2013-10-03, 07:43
Posłuchaj
Eksperci i politycy będą już drugi dzień debatować o perspektywach politycznych i czasowych otwarcia granic dla państw objętych unijną inicjatywą.
Giorgi Baramidze, deputowany parlamentu Gruzji, zapewnia, że jego kraj wprowadza reformy, od jakich Unia Europejska uzależnia zniesienie wiz. - Osiągnęliśmy znaczne postępy w kontrolowaniu granic, w walce z handlem ludźmi, przemytem i zorganizowaną przestępczością - powiedział Baramidze.
Choć to Mołdawia będzie pewnie pierwszym krajem Partnerstwa Wschodniego korzystającym z ruchu bezwizowego, to Gruzja i Ukraina także prowadzą z Brukselą zaawansowane negocjacje w tej sprawie.
Dla turystów ze Wschodu otwarcie granic oznaczać będzie tańsze podróże do krajów zachodnich. Dla Unii Europejskiej ma ono z kolei znaczenie strategiczne. Jak mówi europoseł Jacek Protasiewicz, zniesienie wiz może uczynić Wspólnotę bardziej atrakcyjnym partnerem dla krajów wschodnich niż Rosja. - Unia Europejska ma dużo więcej do zaoferowania, ale nie może zamieniać się w fortecę europejską, której mur jest nie do sforsowania dla naszych wschodnich sąsiadów - podkreśla Protasiewicz.
Debata o wyzwaniach unijnej polityki wizowej zorganizowana została niecałe dwa miesiące przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
IAR/agkm