Kraków: Komorowski spotka się z Janukowyczem
Szczyt Partnerstwa Wschodniego, relacje transatlantyckie i przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. To główne tematy rozmów prezydentów Polski, Włoch, Niemiec i Ukrainy w Krakowie.
2013-10-07, 06:42
Posłuchaj
Najpierw Bronisław Komorowski spotka się z Wiktorem Janukowyczem. Dwie godziny później polski prezydent będzie rozmawiał z Joachimem Gauckiem i Giorgio Napolitano.
Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowsk zapowiada, że rozmowę prezydentów Bronisława Komorowskiego z Wikotrem Janukowyczem zdominuje perspektywa podpisania w listopadzie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. - Prezydent Komorowski będzie chciał usłyszeć od prezydenta Janukowycza, jak widzi on możliwości spełnienia przez Ukrainę wszystkich warunków postawionych przez Brukselę - mówi minister. Zaznacza, że ważnym tematem będą również relacje ukraińsko-rosyjskie i rosnąca rosyjska presja na Ukrainę, tak, by umowy z Unią nie podpisała.
Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz podpiszą też program współpracy Polski i Ukrainy na lata 2013-2015.
Następnie odbędzie się spotkanie prezydentów Polski, Włoch i Niemiec. To - jak zaznaczył Jaromir Sokołowski - kontynuacja rozmów z Neapolu z ubiegłego roku. Rozmowa będzie dotyczyła sytuacji w Europie, w tym przede wszystkim wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Wieczorem wróci temat perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską i Ukrainą. Wtedy przy jednym stole zasiądą prezydenci czterech krajów.
We wtorek i w środę, też w Krakowie, dojdzie zaś do dziewiątego spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos. Są to nieoficjalne rozmowy prezydentów Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier, Włoch i Słowenii. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2003 roku przez ówczesnego prezydenta Portugalii Jorge Sampaio. Do spotkania przywódców doszło wtedy w miejscowości Arraiolos. W tym roku w rozmowach nie wezmą udziału prezydenci Austrii, Słowenii i Węgier. Prezydent Komorowski zaprosił za to gości specjalnych - przywódców Estonii i Bułgarii.
IAR, to