USA: otwarto parki narodowe, Statuę Wolności i Wielki Kanion
Były one zamknięte z powodu paraliżu federalnej administracji. - Zapraszamy turystów do zwiedzania Statui Wolności i parków narodowych w naszym stanie - poinformował nowojorski gubernator Andrew Cuomo, który przeznaczył stanowe pieniądze na działalność parków.
2013-10-13, 08:50
Posłuchaj
Taką samą decyzję podjęły władze stanowe Arizony, na terenie której znajduje się m.in. Wielki Kanion. Otwarte są również słynne parki narodowe w stanie Utah i Południowa Dakota. Gubernatorzy z tych stanów zdecydowali się przeznaczyć fundusze ze stanowej kasy na otwarcie parków, aby ratować lokalne biznesy. Pustoszały bowiem hotele i ośrodki wypoczynkowe.
Wielki Kanion odwiedza dziennie 18 tysięcy turystów, co stanowi jedyny dochód lokalnych biznesów. Zamknięcie parków narodowych, finansowanych przez władze federalne zapowiadało więc kryzys w stanach nastawionych na turystykę. Lokalne władze obawiają sie jednak, iż przedłużający sie paraliż administracji federalnej może pogorszyć finansową sytuację wielu stanów.
Amerykański rząd federalny praktycznie nie działa od 1 października
Wielu pracowników państwowych jest na przymusowych bezpłatnych urlopach. To skutek blokady zastosowanej przez republikanów. Nie zgodzili się oni na przyjęcie reformy zdrowia autorstwa Baracka Obamy. Jeśli do 17 października nie dojdzie do porozumienia, dług publiczny osiągnie wyznaczony przez Kongres limit 16,7 biliona dolarów.
Wówczas Stanom Zjednoczonym zagrozi, po raz pierwszy w ich historii, niewypłacalność. Departament Skarbu nie będzie mógł emitować ani sprzedawać obligacji. Taka sytuacja mogłaby wywołać trudne do przewidzenia konsekwencje, nie tylko w USA, ale także na świecie.
Zobacz galerię - Dzień na Zdjęciach >>>
IAR,kh