W Polsce źle działa pośrednictwo pracy. 0,5 mln ofert czeka na chętnych

2013-10-17, 11:15

W Polsce źle działa pośrednictwo pracy. 0,5 mln ofert czeka na chętnych
Czy Urzędy Pracy zawsze pomagają bezrobotnym?. Foto: Glow Images/East News

Bezrobocie rośnie. Blisko 2 mln Polaków poszukuje zatrudnienia. Tym czasem pracodawcy szukają 500 tys. pracowników. Problem: pośrednictwo pracy.

Posłuchaj

Bardzo Ważny Problem/Trójka/Dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach
+
Dodaj do playlisty

Główny Urząd Statystyczny podał dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach. Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 3770,91 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,3 proc.. GUS podał także, że w przedsiębiorstwach we wrześniu było zatrudnionych 5 mln 495,1 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian.

- Wynagrodzenia rosną realnie, to ważne, bo w poprzednim roku realnie ich wartość spadała. To oznacza, że nasza siła nabywcza jest większa – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert konfederacji Lewiatan. – Zatrudnienie nie będzie jednak rosło. Nadal do dyspozycji są niewykorzystane moce produkcyjne. To oznacza, że w sezonie zimowym bezrobocie wzrośnie – dodaje.

Mimo dużej mobilności Polaków nadal mało efektywnie działa w naszym kraju pośrednictwo pracy. – Blisko 2 miliony osób szuka pracy, tym czasem pracodawcy nie mogą znaleźć 0,5 mln pracowników – wylicza specjalista.

Więcej o polskiej gospodarce, o 10 Kongresie Nowego Przemysłu, a także o tym dlaczego rząd zakazał reklamowania OFE dowiesz się z audycji "Bardzo Ważny Projekt".

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej