Książka z rekomendacją: „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”

„Lokomotywa” i „Ptasie radio” – klasyka literatury dziecięcej. Julian Tuwim jest jednak znany nie tylko z dzieł pisanych dla najmłodszych. Tworzył teksty piosenek, skecze i libretta operetkowe. „Tuwim. Wylękniony bluźnierca” to jego najnowsza biografia autorstwa Mariusza Urbanka.

2013-10-18, 20:10

Książka z rekomendacją: „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”
Posąg Juliana Tuwima w Łodzi. Foto: flickr/jarek.miszczak

Posłuchaj

18.10.13 Janusz Drzewucki, historyk literatury Julianie Tuwimie
+
Dodaj do playlisty

Julian Tuwim odznaczał się ponadprzeciętnym poczuciem humoru. W swojej twórczości zazwyczaj używał pięknego, kwiecistego języka. Jednak chociażby w wierszu „Do prostego człowieka”  użył prostych, żołnierskich słow. Był niepokorny.

- Tytuł biografii został zaczerpnięty z utworu samego Juliana Tuwima. Poeta sam w ten sposób się nazwał. Bardzo dobrze to koreluje z treścią książki, ponieważ doskonale oddaje, jaki był Tuwim – powiedział w PR24 Janusz Drzewucki, historyk literatury.

Autor „Lokomotywy” współtworzył literacką grupę Skamandrytów. Jako współtowarzysze byli niegdyś nie mniej znani, niż on sam.

- Jan Lechoń jest najbardziej zapomnianym członkiem Skamandrytów. Ciągle wraca do nas Jarosław Iwaszkiewicz, którego biografia została wydana w zeszłym roku. Na swoje ponowne odkrycie czeka też Kazimierz Wierzyński – postać równie ciekawa, co Iwaszkiewicz – ocenił Drzewucki.

REKLAMA

PR24/Mateusz Patoła

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej