Komorowski zaprasza koreańskich inwestorów do Polski

To niedokończona miłość - tak o relacjach polsko-koreańskich mówią eksperci. Czy Bronisław Komorowski, który rozpoczął wizytę w Korei Południowej będzie w stanie to zmienić?

2013-10-22, 07:51

Komorowski zaprasza koreańskich inwestorów do Polski

Posłuchaj

Posłuchaj relacji Sylwii Białek, która obserwuje wizytę prezydenta w Seulu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Głównym celem podróży prezydenta do Korei jest przyciągnięcie do Polski kolejnych inwestorów. Ale chodzi też o to, by zachęcić koreańskich biznesmenów do bliższej współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Według Bronisława Komorowskiego, działania na rzecz zwiększenia polskiego eksportu na pozaeuropejskie rynki to "najbardziej prawidłowy kierunek działań".  - To szansa na podtrzymanie tego zasadniczego koła zamachowego polskiej gospodarki - uważa prezydent.

Korea Płd. należy do krajów, które w ostatnim półwieczu osiągnęły najbardziej spektakularny sukces gospodarczy. W ciągu zaledwie jednego pokolenia jeden z najbiedniejszych krajów awansował do grona najbardziej rozwiniętych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarek świata. W 2012 r. obroty handlowe Polski i Korei Płd. kształtowały się na poziomie 3,9 mld euro.

W trakcie wizyty zostaną podpisane umowy o współpracy w dziedzinie obronności oraz protokół aktualizacyjny umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oprócz rozmów na najwyższym szczeblu, zaplanowano też udział Komorowskiego w Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesu.

REKLAMA

Prezydentowi towarzyszy  wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz około czterdziestu przedstawicieli polskiego biznesu.

Ale nie tylko kwestie współpracy gospodarczej interesują Komorowskiego. Według ministra z prezydenckiej kancelarii Jaromira  Sokołowskiego, prezydent przypomni też o wieloletnim, istotnym zaangażowaniu Polski w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei, powołanej w 1953 roku.  - W tym roku mija 60. rocznica powołania tej komisji, prezydent chce, aby jego wizyta w Panmundżomie nawiązywała do udziału Polski w procesie pokojowym między dwoma państwami koreańskimi - zaznaczył.

Jak dodał, prezydent będzie też zabiegał o poparcie Korei Południowej dla zaangażowania Polski na forach międzynarodowych, m.in. dla kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

IAR/PAP/asop

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej