Sprawy o skrajne ubóstwo coraz częściej w Trybunale w Strasburgu

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatruje coraz więcej spraw o skrajne ubóstwo - poinformował jego prezes Dean Spielmann.

2013-10-25, 15:17

Sprawy o skrajne ubóstwo coraz częściej w Trybunale w Strasburgu

Posłuchaj

Dean Spielmann: w Trybunale w Strasburgu coraz więcej pozwów o skrajne ubóstwo (IAR). TŁUMACZENIE Emeryt poskarżył się, że jego świadczenia są tak niskie, że nie jest możliwe utrzymanie się i zachowanie godności człowieka. Osoba staje wobec sytuacji całkowitego uzależnienia od pomocy społecznej i wobec urzędowej obojętności.
+
Dodaj do playlisty

Prezes strasburskiego Trybunału podkreślił, że to nowy rodzaj wniosków. Zaznaczył, że sprawy te - "ze względu na swą naturę" - są traktowane przez sędziów jako najpilniejsze.

Dotyczą ludzi, których nie stać na zaspokojenie elementarnych potrzeb, a to przeczy niezbywalnej ludzkiej godności. Dał przykład żyjącego w Grecji w skrajnej nędzy uchodźcy afgańskiego, a także przykład emeryta, który poskarżył się, że jego świadczenia są tak niskie, iż nie jest możliwe utrzymanie się i zachowanie godności. Człowiek stanął wobec sytuacji całkowitego uzależnienia od pomocy społecznej i wobec urzędowej obojętności - mówił Dean Spielmann.
Prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wziął udział w zorganizowanym w Warszawie spotkaniu prawników w 20 rocznicę przystąpienia przez Polskę do Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Gospodarzem seminarium była Rzecznik Praw Obywatelskich.

Profesor Irena Lipowicz witając gości podkreśliła, że walka o prawa człowieka nigdy się nie kończy i - według jej słów - "nie ma tu bezpiecznego portu".

''

REKLAMA

IAR/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej