Jeśli musisz się przekwalifikować – skorzystaj z renty szkoleniowej ZUS

Orzeczenie o niezdolności do pracy nie musi być wyrokiem oznaczającym koniec kariery zawodowej. Renta szkoleniowa daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i kontynuowania aktywności zawodowej.

2013-11-04, 17:43

Jeśli musisz się przekwalifikować – skorzystaj z renty szkoleniowej ZUS
Szkolenie daje możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i kontynuowania aktywności zawodowej.Foto: Glowimages.com

Posłuchaj

Jak skorzystać z renty szkoleniowej wyjaśnia w rozmowie z red. Justyną Golonko Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Jedynka/
+
Dodaj do playlisty

Świadczenie to jest specyficzną formą renty z tytułu niezdolności do pracy.  – Osobie, która spełnia warunki takie jak dla zwykłej renty z tytułu niezdolności do pracy, może być przyznana renta szkoleniowa, ale musi być w stosunku do niej orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niemożność pracy w dotychczasowym zawodzie – wyjaśnia Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że pobierając świadczenie z ZUS można jednocześnie kończyć kursy przekwalifikowania zawodowego, które umożliwią kontynuowanie kariery zawodowej.

Decydująca opinia lekarza orzekającego

Specyfika tej renty wynika więc stąd, że przy okazji orzeczenia o niezdolności do pracy lekarz orzeka o możliwości przekwalifikowania zawodowego, które w perspektywie czasu pozwoli powrócić do aktywności zawodowej. Tak więc warunkiem do otrzymania renty szkoleniowej jest orzeczenie organu rentowego o niezdolności do pracy  i uzyskanie opinii o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Poza fizycznymi możliwościami organizmu, lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywności zawodowej.

Dokumenty niezbędne dla uzyskania renty szkoleniowej

Postępowanie w sprawie przyznania takiej renty odbywa się na podobnych zasadach,  jak przy zwykłej rencie.

REKLAMA

– Należy oczywiście zgłosić stosowny wniosek do swojego oddziału ZUS, bądź do innej terenowej jednostki ZUS i przedłożyć dokumenty o wysokości osiąganych przychodów, jak również wszystkie świadectwa pracy – tłumaczy Wiesława Lempska.

Pozytywna decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej otwiera możliwość odbycia kursów przeszkalających. W tym celu Zakład kieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy. Jego zadaniem jest znalezienie odpowiedniego dla danej osoby szkolenia przygotowującego do pracy w nowym zawodzie.

Ile można dostać

Rentę szkoleniową wylicza się tak samo jak rentę z tytułu niezdolności do pracy.

– Natomiast renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy jej wymiaru, a zatem jest zwykle wyższa od zwykłej renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie może być również niższa niż najniższa renta dla osoby częściowo niezdolnej do pracy. Posiadając uprawnienia do renty z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy możemy podjąć zatrudnienie, z tym że musimy rozliczać się z osiąganych przychodów. Natomiast w przypadku uzyskania prawa do renty szkoleniowej, musimy pamiętać, że nie możemy osiągać żadnych przychodów – podkreśla Wiesława Lempska.

REKLAMA

Ważne!

Renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy wymiaru renty bądź 100 proc., gdy niezdolność do pracy jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Jak długo można korzystać z renty szkoleniowej

Renta szkoleniowa przyznawana jest na 6 miesięcy. Okres ten może ulec skróceniu  lub przedłużeniu.

–  Może ulec wydłużeniu maksymalnie o 30 miesięcy. Następuje to na wniosek starosty. Natomiast okres tych 6 miesięcy, kiedy pobierana jest renta szkoleniowa może ulec także skróceniu,  jeżeli przed jego upływem starosta zawiadomi organ rentowy o dwóch faktach: o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że dana osoba nie poddała się przekwalifikowaniu – mówi Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne!

Maksymalny okres pobierania renty szkoleniowej nie może przekroczyć 3 lat.

Renta szkoleniowa nie jest świadczeniem odrębnym od renty z tytułu niezdolności do pracy, na co wskazuje unormowanie zawarte w art. 3 pkt  2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W 2011 roku rentę szkoleniową średnio miesięcznie pobierało 150 osób, a przeciętna  jej wysokość wyniosła  2023,83 zł miesięcznie.

REKLAMA

Opr. MB

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej