W Słucku wznowiono produkcję... pasów kontuszowych

Wyprodukowanie jednego pasa kontuszowego zajęło aż 60 godzin. Pas ma trzy metry długości i 35 centymetrów szerokości. W całości wykonany jest z jedwabiu.

2013-11-09, 16:28

W Słucku wznowiono produkcję... pasów kontuszowych
Pas słucki . Foto: Jan Samek/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

W Słucku wznowiono produkcję... pasów kontuszowych. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wyprodukowany w Słucku (Białoruś) pas kontuszowy trafił do ekspertów w Mińsku. Specjaliści ocenią jakość pracy i porównają produkt z zachowanymi starymi pasami.
Przygotowania do produkcji nowych pasów słuckich trwały na Białorusi od kilku lat. Nie zachowała się instrukcja, jak je wytwarzać. Trzeba ją było odtworzyć drogą badań naukowych.

W XVIII wieku w Słucku jedną z najbardziej znanych manufaktur wytwarzających pasy kontuszowe, założył ród Radziwiłłów.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
Pasy kontuszowe nosili, głównie w XVII i XVIII wieku, przedstawiciele szlachty. Wykonywano je najczęściej z jedwabiu, były bogato zdobione - w droższe wplatano złote i srebrne nici. Tkano je w bogate kolorystycznie wzory, chętnie wykorzystując motywy orientalne, ale także zachodnie i - bardzo często - polskie ludowe.
Pas mówił wiele o jego właścicielu. Określał nie tylko status społeczny i materialny szlachcica (najpiękniejsze pasy osiągały horrendalne ceny), ale nawet wyznanie. Kolor pasa i jego węzeł oraz wzór niosły dodatkowe informacje. Na przykład złoty pas noszono w czasach pokoju, a karmazynowy obowiązywał w czasie wojen.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej