Stop przemocy wobec kobiet!
Wydawałoby się, że problem przemocy wobec kobiet w niewielkim stopniu dotyczy Europy. Jednak według oceny Rady Europy, aż 25 procent Europejek doświadczyło przemocy fizycznej.
2013-11-25, 11:55
Posłuchaj
Co dziesiąta mieszkanka Starego Kontynentu doznała także przemocy seksualnej z użyciem siły. 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.
Agresja wobec kobiet to niezwykle delikatna materia. Z różnych powodów, trudno precyzyjnie określić skalę tego problemu.
- Temat przemocy jest bardzo często spychany na dalszy plan. Dzieje się tak, ponieważ nie jest to temat przyjemny. Jednak skala przemocy w Polsce jest alarmująca – szacuje się, że w naszym kraju agresji fizycznej bądź seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet rocznie – wyjaśniła w PR24 Weronika Rokicka z Amnesty International Polska.
Kobiety w obawie o pogorszenie swojej sytuacji, często nie mówią nikomu o swoich problemach.
REKLAMA
- Kobiety w Polsce niezwykle rzadko mówią o przemocy seksualnej. Wynika to ze strachu i wstydu – przemoc seksualna to w Polsce nadal jest temat tabu. W naszym kraju nigdy nie było kampanii na temat agresji seksualnej wobec kobiet. Może gdyby przeprowadzono taką akcję, kobiety częściej zgłaszałyby takie sprawy odpowiednim organom – dodała Joanna Piotrowska, koordynatorka akcji „Stop przemocy wobec kobiet” z fundacji „Feminoteka”.
Polska jak dotąd nie ratyfikowała Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
- Dokument miesza kwestie istotne – zakłada przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – z ideologicznymi. Wskazywanie na to, że religia, tradycja i kultury są elementami systemowej przemocy wobec kobiet, jest niedorzeczne. Podkreślamy także, że w polskim prawie znajdują się przepisy, które pozwalają na skuteczne zwalczanie agresji wobec kobiet - ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
PR24/MP
REKLAMA
REKLAMA