Powstał komitet odbudowy tęczy na pl. Zbawiciela w Warszawie

Celem zbiórki publicznej, zainicjowanej przez Komitet Obywatelski na rzecz "Tęczy", jest odbudowa instalacji artystycznej spalonej podczas Marszu Niepodległości 11 listopada.

2013-11-25, 20:02

Powstał komitet odbudowy tęczy na pl. Zbawiciela w Warszawie

- Zbiórka potrwa do 11 listopada 2014 r. Na pewno będziemy ją aktywnie promować, bo zależy nam, by informacja o niej dotarła do jak największej liczby osób - powiedziała PAP Weronika Czyżewska z Komitetu.

Zaznaczyła, że celem zbiórki jest także podkreślenie sprzeciwu wobec dewastacji przestrzeni publicznej. - "Tęcza" jest już obecnie dla wielu środowisk symbolem przymierza i nadziei. Dlatego chcielibyśmy przywrócić jej pierwotne znaczenie, co jest też zamysłem samej artystki - by był to symbol ponad podziałami, ponad polityką, łączący ludzi. Stało się tak, że różne grupy przypisują sobie ten symbol, z czego wynikają dyskusje i kłótnie i niestety też przez to m.in. miały miejsce wydarzenia z 11 listopada na pl. Zbawiciela - zaakcentowała Czyżewska.
Podkreśliła również, że członkowie komitetu liczą, iż zbiórka publiczna nie zwolni osób winnych dewastacji od odpowiedzialności finansowej ani instytucji publicznych z ich ścigania oraz z deklaracji odbudowy "Tęczy". - Chcemy zgromadzić pieniądze na odbudowę i ewentualną konserwację instalacji, stąd tak długi termin zbiórki - powiedziała Weronika Czyżewska.
Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk potwierdził, że miasto chce, by "Tęcza" powróciła na pl. Zbawiciela w kształcie, w jakim funkcjonowała przed 11 listopada br. Ratusz szuka obecnie pieniędzy na zrekonstruowanie instalacji. - Miło, że znalazły się osoby pragnące wspomóc te działania finansowo. Na razie potrzebujemy jeszcze trochę czasu na znalezienie funduszy i przekierowanie ich do Zarządu Oczyszczania Miasta, który zajmował się też wcześniejszą naprawą "Tęczy" - dodał Milczarczyk.
Instalacja "Tęcza" pierwotnie złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na ogromną stalową konstrukcję, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki i performerki Julity Wójcik, stanęła na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim; powstała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza. Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej