Orkan Ksawery. Pomorze: usunięto awarie związane z huraganem

2013-12-10, 07:00

Orkan Ksawery. Pomorze: usunięto awarie związane z huraganem
Energetycy usuwają awarie. Foto: PAP/Marcin Bielecki

W piątek wieczorem, w kulminacyjnym momencie wichury, w województwie pomorskim bez prądu było ponad 105 tysięcy odbiorców.

Energa-Operator SA podała na swojej stronie, że usunięto już uszkodzenia na sieci energetycznej związane z załamaniem pogody. W gdańskim oddziale spółki nie ma w tej chwili żadnej awarii.
Natomiast na terenie oddziału spółki w Słupsku występują trzy awarie bieżące. Awarie w Bronowie (gm. Kępice) i Grabówku (miasto i gmina Sławno) mają być usunięte we wtorek koło południa. W przypadku braku zasilania w Bukowinie (gm. Cewice) trwa lokalizacja uszkodzenia.
Energa-Operator SA podała, że w kulminacyjnym momencie wichury, w piątek po południu, zasilanie nie docierało łącznie do ok. 300 tys. odbiorców na terenie działania spółki. W nocy z piątku na sobotę usunięto około połowy awarii. W sobotę zasilanie wróciło do ponad 90 proc. klientów spółki, dotkniętych skutkami huraganu.
ORKAN KSAWERY - zobacz serwis specjalny>>>
W piątek wieczorem w województwie pomorskim bez prądu było ponad 105 tysięcy odbiorców. Niektórzy mieszkańcy byli pozbawieni prądu nawet przez cztery dni. Codziennie przy usuwaniu awarii w terenie pracowało ok. 400 kilkuosobowych brygad (ok. 1,2 tys. osób), którym pomagały też firmy zewnętrzne.
Energa-Operator tłumaczy, że szybciej nie była w stanie przywrócić zasilania ze względu na duże utrudnienia w poruszaniu się brygad naprawczych, związane z warunkami pogodowymi, po huraganie i śnieżycach.
Ponad 12 tysięcy interwencji
Tragiczny bilans wichury, która od czwartku wiała nad Polską, to pięć ofiar śmiertelnych i 77 osób poszkodowanych.

W związku z orkanem Ksawery od czwartku strażacy w całym kraju interweniowali 12,4 tys. razy - podała w poniedziałek rano Państwowa Straż Pożarna. W sumie w akcje ratunkowe w tych dniach zaangażowanych było ponad 50 tysięcy strażaków oraz kilkanaście tysięcy pojazdów.

Huragan przyniósł śnieżyce, powalił drzewa, w konsekwencji utrudniając komunikację. Nadzwyczaj trudne warunki drogowe spowodowały, że na poboczach i w rowach znalazło się wiele samochodów, w tym szczególnie dużo ciężkich ciężarówek. Na drogach krajowych pracowało 465 pojazdów odśnieżających.

Sparaliżowana została również praca na lotniskach. Porty lotnicze odwoływały poszczególne loty. Trudna sytuacja panowała także na kolei. Wiele pociągów miało nawet kilkugodzinne opóźnienia. Rzadziej niż zwykle kursowały też lokalne pociągi. W niektórych portach wstrzymano ruch statków.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej