Pierwsze umowy z programu SAFE podpisane. Opozycja mówi o naruszeniu konstytucji
Rząd zawarł pierwsze umowy w ramach programu SAFE. Na antenie Polskiego Radia 24 opozycja kwestionuje zgodność z konstytucją, a rząd podkreśla znaczenie inwestycji dla bezpieczeństwa państwa.
Podpisanie umowy SAFE miedzy rządem Polski a Komisją Europejską w KPRM/ Foto: Adam Burakowski/East News
Omówienie
Rząd podpisał pierwsze umowy finansowane z unijnego programu SAFE, z którego Polska może otrzymać blisko 44 mld euro.
PiS uważa, że przyjęcie mechanizmu było niezgodne z konstytucją i zapowiada możliwe rozliczenia ministrów w przyszłości.
KO odpowiada, że bezpieczeństwo państwa powinno być ponad politycznymi sporami, a kolejne umowy będą podpisywane do końca tygodnia.
Program SAFE wywołał polityczną burzę
Podpisano pierwsze umowy dotyczące programu SAFE, z którego Polska może otrzymać blisko 44 mld euro na rozwój zdolności obronnych. Decyzja wywołała jednak polityczny spór. Politycy PiS przekonują, że przyjęcie instrumentu było niezgodne z konstytucją, a przedstawiciele koalicji rządzącej odpowiadają, że opozycja przedkłada politykę nad bezpieczeństwo państwa.
Pierwsze umowy podpisano w środę m.in. w Legionowie, Agencji Uzbrojenia w Warszawie oraz w Ożarowie Mazowieckim. Wśród firm objętych kontraktami znalazły się m.in. Maskpol i Jelcz.
PiS: ministrowie mogą ponieść konsekwencje
Poseł PiS Kazimierz Smoliński, pytany na antenie Polskiego Radia 24 o program SAFE, ocenił, że zgoda na wykorzystanie mechanizmu została przyjęta z naruszeniem konstytucji. Zdaniem polityka ministrowie odpowiedzialni za decyzję mogą w przyszłości zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
- Jeśli dojdzie do zmiany władzy, osoby pełniące funkcje publiczne mogą odpowiadać przed Trybunałem Stanu. Jeżeli nie będą już pełnili funkcji publicznej to mogą odpowiadać normalnie przed sądem za to, że złamali konstytucję - stwierdził polityk PiS.
Smoliński podnosił również, że w jego ocenie nadal nie są znane wszystkie warunki finansowania programu, w tym szczegóły dotyczące oprocentowania pożyczek.
Chciałbym zobaczyć taką umowę, ponieważ rząd podpisujący je z Komisją Europejską nie zna zasad finansowania, czyli wysokości oprocentowania
Redakcja poleca
KO: bezpieczeństwo powinno być ponad polityką
Do zarzutów opozycji odniósł się europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jego zdaniem krytyka programu SAFE pokazuje brak politycznej zgody nawet w kwestiach związanych z bezpieczeństwem państwa.
To przykład chaosu po stronie opozycji. Nawet w tak ważnej sprawie jak bezpieczeństwo nie są w stanie wykazać się wspólnotą i odpowiedzialnością za państwo
40 umów jeszcze w tym tygodniu
Rząd zapowiada, że do końca tygodnia podpisanych zostanie łącznie 40 umów w ramach programu SAFE. Kontrakty zawierane są w procedurze tzw. single procurement (pojedynczego zamówienia), a większość środków ma trafić do krajowego przemysłu obronnego.
Zgodnie z założeniami programu Polska może liczyć na 44 mld euro unijnego finansowania. Rząd deklaruje, że przyszłe umowy z zagranicznymi partnerami będą konstruowane w taki sposób, aby część technologii i produkcji trafiała do polskich zakładów, a zagraniczni kontrahenci korzystali również z uzbrojenia produkowanego w Polsce.
Źródło: Polskie Radio 24
Chcesz czytać nas częściej?
Dodaj nas do preferowanych źródeł, aby nasze newsy zawsze wyświetlały Ci się na górze wyników Google.
Kamila Ziółkowska jest dziennikarką i redaktorką działu wiadomości. Na portalu PolskieRadio24.pl przygotowuje materiały informacyjne dotyczące bieżących wydarzeń z całego świata, jednak to, co dzieje się w kuluarach polskiej polityki intryguje ją najbardziej. Interesuje się szeroko pojętą kulturą, sztuką oraz tematami społecznymi. Absolwentka dyplomacji oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Doświadczenie w mediach zdobyła w redakcji prasowej, teraz przeniosła się do świata internetu.