Przegrała jednym głosem, zapowiada protest. "Słyszymy o wielu nieprawidłowościach"

2024-04-22, 17:55

Przegrała jednym głosem, zapowiada protest. "Słyszymy o wielu nieprawidłowościach"
W Korycinie o zwycięstwie ubiegającego się o reelekcję wójta zadecydował jeden głos. Kontrkandydatka zapowiada protest. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Jeden głos ma czasem znaczenie na wagę wygrania wyborów, czego przykładem jest historia z Korycina. Wieloletni wójt tej gminy Mirosław Lech zapewnił sobie reelekcję zdobywając dokładnie o jeden głos więcej niż jego kontrkandydatka w II turze wyborów samorządowych. Przegrana Beata Matyskiel nie składa jednak broni i zapowiada protest.

W niedzielę w całej Polsce odbyła się II tura w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dogrywka potrzeba była także w podlaskim Korycinie, gdzie o reelekcję ubiegał się urzędujący wójt tej gminy. Mirosław Lech może mówić o dużym szczęściu. Jak wynika z danych PKW, dostał bowiem 732 głosy, a jego kontrkandydatka Beata Matyskiel - 731.

Korycin. Beata Matyskiel zapowiada protest wyborczy

Kandydatka na wójta podlaskiego Korycina, której do zwycięstwa zabrakło jednego głosu, zapowiada protest wyborczy. Beata Matyskiel mówi, że o nieprawidłowościach informują ją sami mieszkańcy.

- Jestem zadowolona, bo dostałam bardzo dużo głosów, ale musimy złożyć protest - mówi Beata Matyskiel. - Dochodzi do nas zbyt dużo informacji o różnych nieprawidłowościach, chcielibyśmy, by to zostało wyjaśnione - mówi i dodaje, że protest zostanie złożony w najbliższych dniach.

Według Beaty Matyskiel w jednym z obwodów wyborczych przed głosowaniem zostały zameldowane osoby niezwiązane z gminą. - Chcielibyśmy wiedzieć, kto i dlaczego został zameldowany tuż przed drugą turą. Poza tym chodzi o dowożenie do lokali wyborczych osób, które o to nie wnioskowały, nie były niepełnosprawne ani nie ukończyły 60. roku życia - mówi Beata Matyskiel.

Mirosław Lech wygrał jednym głosem. Teraz jest na urlopie

Wójtem Korycina Mirosław Lech jest nieprzerwanie od 1991 roku, w kadencji przypadającej na lata 1998-2002 był radnym powiatu sokólskiego, w latach 2000-2019 przewodniczącym zarządu Związku Gmin Wiejskich województwa podlaskiego.

W tych wyborach startował z KWW "Nasza gmina Korycin", jako członek Polski 2050. W pierwszej turze nie uzyskał większości; dostał 629 głosów (44,99 proc.). 615 głosów (43,99 proc.) miała Beata Matyskiel, startująca jako bezpartyjna z KWW "Korycin - wspólna sprawa".

IAR próbowała skontaktować się ze zwycięzcą wyborów w Korycinie. W urzędzie powiedziano, że wójt jest na urlopie.

Posłuchaj

Jestem zadowolona, bo dostałam bardzo dużo głosów, ale musimy złożyć protest - mówi Beata Matyskiel (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

Z OHP do władz gminy

Beata Matyskiel do niedawna kierowała wojewódzkimi strukturami OHP w Podlaskiem, wcześniej była m.in. wicedyrektorką Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, szefową ośrodka kultury, sportu i turystyki w Korycinie i dziennikarką telewizyjną.

Prywatnie jest żoną burmistrza Suchowoli Michała Matyskiela, który w pierwszej turze został ponownie wybrany na to stanowisko.

Posłuchaj

Według Beaty Matyskiel w jednym z obwodów wyborczych przed głosowaniem zostały zameldowane osoby niezwiązane z gminą (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Korycin. 13 nieważnych głosów przy jednym decydującym

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie PKW po drugiej turze wyborów, łącznie trzynaście głosów (z ważnych kart) było nieważnych, bo albo głosujący postawił znak "x" przy nazwiskach obu kandydatów, albo nie postawił takiego znaku przy żadnym.

Posłuchaj

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów. Około piątej rano wszystkie głosy były już zliczone w systemie, a godzinę później PKW podsumowała głosowanie na konferencji prasowej - relacja Michała Jędrkowiaka (IAR) 0:36
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Miszalski, Sutryk i Fijołek zwyciężają. PKW podała pełne wyniki głosowania:

PAP, IAR/ mbl, jmo

Polecane

Wróć do strony głównej