more_horiz

"Szuka ścieżki powrotu do Zachodu". Aktor i wykładowca o przyszłości litewskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 10:15
- Litewski teatr nie mógł paść po upadku Związku Radzieckiego, miał więc dalszy ciąg w tej strukturze i radzieckim odcieniu - powiedział w Polskim Radiu 24 Oskar Wyganowski, aktor, wykładowca i dziennikarz TVP Wilno. - Teraz teatr szuka ścieżki powrotu do Zachodu, nie do Wschodu - wskazał.
W ocenie gościa Polskiego Radia, litewski teatr szuka drogi na Zachód (na zdj. siedziba Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie)
W ocenie gościa Polskiego Radia, litewski teatr szuka drogi na Zachód (na zdj. siedziba Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie)Foto: JuliusKielaitis/ Shutterstock

 - Mamy bardzo dużo młodych reżyserów, Narodowy Teatr Litewski zatrudnia trzech jako dyrektorów artystycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Oskar Wyganowski, aktor, wykładowca i dziennikarz TVP Wilno, pytany, jak aktywne w teatrze litewskim jest młode pokolenie twórców.

"Poszukiwanie drogi do Zachodu"

Pytany o zmianę pokoleniową w litewskim teatrze, gość Polskiego Radia 24 przyznał, że "litewski teatr, po upadku Związku Radzieckiego, niestety nie padł". - Centrum kina, artyści sztuki, taniec - to wszystko padło i na nowo było stworzone na wzorzec zachodni. Teatr nie mógł paść, miał więc dalszy ciąg w tej radzieckiej strukturze, radzieckim odcieniu. Teraz, kiedy tych osób jest coraz mniej, teatr szuka ścieżki powrotu do Zachodu, nie do Wschodu - wyjaśnił.

Wskazał na sposób współpracy aktorów z teatrami i porównał styl "wschodni" - praca przez całą karierę w jednym teatrze na etacie, do "zachodniego" - współpracy aktorów z wieloma teatrami i reżyserami mimo etatu w jednej placówce. - Ten teatr szuka wyjścia, by być bardziej zachodnim teatrem - ocenił Oskar Wyganowski.

Więcej o litewskim teatrze - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Posłuchaj
23:30 o-teatrze-PR24_mp3 2023_07_24-23-35-17.mp3 Oskar Wyganowski o teatrze litewskim ("Rząd 2. miejsce 4."/ PR24)

***

Audycja: "Rząd 2., miejsce 4."

Prowadzący: Konrad Szczebiot

Gość: Oskar Wyganowski, aktor, wykładowca, dziennikarz TVP Wilno

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 23.35


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także