"Geopolis". Dr Marek Tylkowski o wyborach prezydenckich na Tajwanie
Gość Polskiego Radia 24, specjalista od spraw chińskich z Uniwersytetu SWPS Marek Tylkowski powiedział, że podejście Tajwańczyków do relacji z kontynentem chińskim jest złożone, ale na pewno nie pragną zjednoczenia na warunkach dyktowanych przez Pekin.
2024-01-13, 16:45
Lai Ching-te wygrał wybory prezydenckie na Tajwanie. Wyniki z 87 procent lokali wyborczych wskazują, że kandydat reprezentujący Demokratyczną Partię Postępową zdobył 40 procent głosów. Jego główni konkurenci przyznali się do porażki.
W kampanii wyborczej opowiadał się zdecydowanie za utrzymaniem niezależności politycznej wyspy. Jego dwaj kontrkandydaci - Hou Yu-ih i Ko Wen-je - byli zwolennikami większego zaangażowania Pekinu w politykę Tajwanu.
"Kluczowa postawa Stanów Zjednoczonych"
Dr Marek Tylkowski wyjaśnił, że ewentualne ogłoszenie niepodległości Tajwanu i tak byłoby uzależnione od poparcia Stanów Zjednoczonych, dlatego po dzisiejszych wyborach na wyspie najważniejsze jest teraz to, co się dzieje w relacjach chińsko-amerykańskich.
"Jest strach przed chaosem"
- Tajwańczycy patrzą na to, co się dzieje w Hongkongu czy w Makao, patrzą, jak Chiny kontynentalne przyjęły te miejsca pod swoją administrację. Patrzą np. na protesty w Hongkongu i nie chcą żeby coś takiego było u nich. Jest strach przed chaosem, przed interwencjami kontynentu, który jest niezależny od tego czy Tajwańczycy czują się bardziej chińczykami, czy Tajwańczykami, stawiającym się w opozycji do Chin, czy jeszcze kimś innym - zauważył dr Tylkowski.
REKLAMA
Gość audycji zaznaczył także, że oficjalnym stanowiskiem rządu sprawującego władzę na Tajwanie jest utrzymywanie tak zwanego konsensusu szanghajskiego, według którego obie strony zgadzają się, że są jedne Chiny - zawierające w sobie zarówno kontynent, jak i Tajwan - ale nie zgadzają się co do tego, kto jest ich przywódcą.
Posłuchaj
Stany Zjednoczone, podobnie jak większość państw świata, nie utrzymują z Tajwanem formalnych stosunków dyplomatycznych, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i dostarczają uzbrojenie, a wewnętrzne prawo obliguje Waszyngton do pomocy Tajwanowi w razie zagrożenia z zewnątrz.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Geopolis
Prowadzący: Antoni Opaliński, Olga Doleśniak-Harczuk
Gość: Dr Marek Tylkowski, sinolog (Uniwersytet SWPS)
Data emisji: 13.01.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 15.06
PR24/ka
Polecane
REKLAMA