Weronika Michalak z HEAL Polska: na pierwszym miejscu jest odejście od paliw kopalnych
Jesteśmy konsumentami Ziemi. Nasz sposób życia niszczy planetę i nas samych. Doprowadza do migracji klimatycznych i jest to zjawisko globalne. Zanieczyszczenie środowiska wywołuje alergie i choroby. Powinniśmy mniej konsumować, zmienić styl życia i myślenie. Inaczej się odżywiać, jeść mniej mięsa, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zaprzestać wydobycia węgla. Jeśli chcemy przetrwać, musimy działać na rzecz planety. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Weronika Michalak z HEAL Polska (Health and Environment Alliance).
2024-03-27, 20:36
Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że wszystko to powinniśmy i możemy zrobić. - Przede wszystkim zrozumieć, że nie ma odwrotu. Nie możemy nie podejmować wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, przywracania naturalnych ekosystemów i zatrzymania degradującego wpływu człowieka na ekosystemy. Posiadamy wystarczającą wiedzę do tego, żeby podejmować odpowiednie inicjatywy. To emisja gazów cieplarnianych, głównie wskutek spalania paliw kopalnych, doprowadziła do obecnego stanu rzeczy. Nie jest prawdą, że jest to naturalny proces, który przebiega naprzemiennie. Ocieplenia i ochłodzenia klimatu występowały w przeszłości do pewnego etapu. Jednak to, co dzieje się od rewolucji przemysłowej, wystarczy spojrzeć na wykresy, dobitnie uzmysławia nam, że odpowiedzialny jest za to człowiek. Powinniśmy przede wszystkim odejść od spalania paliw kopalnych. To zadanie głównie dla decydentów. To oni podejmują strategiczne decyzje związane z energetyką. Powinniśmy przejść na źródła niskoemisyjne, OZE, a w przypadku Polski odejść jak najszybciej od spalania węgla - powiedziała Weronika Michalak.
Jej zdaniem istnieje pod tym względem dezinformacja w środkach masowego przekazu. - Widzę zagrożenie związane z tym, że buduje się narracje antyklimatyczne, uzasadniane nie wiadomo czym. Celem jest ośmieszanie ludzi, którzy chcą działać. Powinniśmy też przeprojektować sposób życia, mniej konsumować. Samemu nie przyczyniać się do emisji gazów cieplarnianych, skierować się np. bardziej ku diecie bardziej roślinnej. Możemy inaczej się poruszać, zrezygnować z każdorazowego używania samochodu, kiedy chcemy coś załatwić. Stosować aktywną mobilność, pojechać rowerem lub skorzystać z komunikacji publicznej, która powinna być na odpowiednim poziomie. Na pierwszym miejscu jest jednak odchodzenie od paliw kopalnych. Konferencja klimatyczna COP28 w Dubaju nie przyniosła spektakularnych, deklaracji wszystkich państw, ale nie była też rozczarowująca. W dokumencie końcowym znalazła się bowiem deklaracja o odejściu od paliw kopalnych - tłumaczyła Michalak.
Posłuchaj
Głównymi postanowieniami szczytu COP28 było potrojenie mocy instalacji OZE na świecie do 2030 roku, znaczące ograniczenie emisji metanu do 2030 roku i osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Weronika Michalak, HEAL Polska
Data emisji: 27.03.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 19.06
PR24
REKLAMA