Dzika kuchnia. Jak wprowadzić do diety rośliny z pól i łąk?
Kiszone kwiaty juki, pesto ze szczawiu, młode liście trzew czy kwiaty liliowca - wszystko to może wylądować na naszym talerzu i wzbogacić codzienne menu. Żeby jednak rośliny nam nie zaszkodziły warto dobrze je znać i zbierać w miejscach, gdzie nie są zbyt zanieczyszczone. W Polskim Radiu 24 opowiedziała o tym Iwona Łapińska, zielarka znana jako "Pani Eteryczna".
2024-07-23, 23:00
Ekspertka zwróciła uwagę, że wiele roślin, które mijamy w lesie, w ogrodzie czy na łące jest jadalna, ba, nawet "tzw. chwasty bardzo często są smacznymi przyprawami i daniami".
- Z wielu roślin np. możemy zrobić pesto, choćby ze szczawiu. Dodajemy oliwę, orzeszki czy ziarenka słonecznika, sól, pieprz i wychodzi przepyszne pesto - zaznaczyła.
Nadmieniła, że "praktycznie w przypadku każdej rośliny jadalnej - jadalne są również jej liście, np. liście truskawek czy kalarepy". - Smak liści kalarepy sklasyfikowałabym pomiędzy smakiem kapusty i szpinaku - stwierdziła.
Dżem z kwiatów magnolii
Iwona Łapińska przygotowuje potrawy także z liści kwiatów, np. magnolii. - Płatki magnolii można jeść na surowo, ale wtedy nie są wyjątkowo smaczne, dlatego polecam przygotowanie z nich dżemu. Dodajemy cukier, trochę wody, przesmażamy; warto taki dżem zachować na zimę. To jest wyjątkowe jedzenie, którego nie kupi się w sklepie - dodała.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: Iwona Łapińska (zielarka, "Pani Eteryczna")
Data emisji: 23.07.2024
Godzina emisji: 19.07
REKLAMA
PR24/łl
REKLAMA