Jakość powietrza w Europie. Jak Polska wypada na tle innych krajów?
Serwis Monitoringu Atmosfery Copernicus opublikował coroczny raport dotyczący jakości powietrza w Europie. W Polskim Radiu 24 odniosła się do niego dr hab. Joanna Strużewska, kierownik Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym.
2024-08-02, 22:30
Dr hab. Strużewska zwróciła uwagę, że wyniki badań nie są zaskakujące, albowiem stan powietrza w Europie jest monitorowany przez wiele instytucji. Przede wszystkim przez Europejską Agencję Środowiska, która zbiera pomiary ze krajów UE.
- Wszystkie kraje są zobowiązane do codziennego przesyłania informacji pomiarowych. Europejska Agencja Środowiska udostępnia te informacje na swoich stronach - wyjaśnia ekspertka.
Projekt Komisji Europejskiej
Ponadto działa Serwis Monitoringu Atmosfery Copernicus. - To jest program zainicjowany w 2012 r. przez Komisję Europejską. Dotyczy nie tylko powietrza. Obejmuje sześć pionów badawczych: jakość powietrza, zmianę klimatu, zmianę pokrycia lądu, oceany, a także zagrożenia ekstremalne, głównie pożary i susze, a także pion bezpieczeństwa - wymienia gość Polskiego Radia 24.
Dodaje, że Copernicus dostarcza "codzienne prognozy dla Europy, ale też codzienną reanalizę, czyli dane o jakości powietrza za dzień wczorajszy, zaktualizowane na podstawie informacji pomiarowej, jak również - dostarczają codziennie - informację o jakości powietrza 20 dni temu, w oparciu o bardziej zweryfikowane dane pomiarowe i wyniki prognoz".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
- Toksyczna chmura nad Polską. Ujawniono, skąd przyszła
- Strefa czystego transportu w Warszawie. Znamy pierwsze statystyki
- Nie tylko niedożywienie. UNICEF wskazuje inną przyczynę śmierci małych dzieci
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: dr hab. inż. Joanna Strużewska, kierownik Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu w IOŚ-PIB
Data emisji: 2.08.2024
Godzina emisji: 19.07
PR24/łl
REKLAMA