Pomniki przyrody. Kultura, historia i emocje
- Wszystkie drzewa są ważne, ale szczególnie istotne dla ekosystemu są te stare. Mają w sobie genetyczną pamięć i mogą ją dalej przenosić w postaci nasion. Dają życie kolejnym pokoleniom - mówił w Polskim Radiu 24 ekolog Jacek Bożek z Klubu Gaja.
2024-09-03, 19:30
Duże, stare drzewa są kluczowym elementem struktury ekologicznej. Drzewo, w którym powstają dziuple, starzeje się kora i schną pędy, będąc samemu dziedzictwem biologicznym i ekologicznym, oferuje jednocześnie siedlisko wielu innym organizmom żywym.
Zmiana klimatu powoduje, że pojawiają się gwałtowne zjawiska pogodowe. - Burze, wichury i ulewy. A jedną z przyczyn jest też coraz mniejsza ilość drzew, szczególnie tych starych. Prawo jest w tym względzie jednoznaczne - stare drzewa powinny być chronione. Nie tylko powstrzymują zmianę klimatu, ale mają też znaczenie historyczne i emocjonalne. Związane są często z rodzinnymi historiami i opowieściami. Nie jest trudno sobie wyobrazić, jak ważne dla społeczności lokalnej może być drzewo, które ma np. 350 lat - powiedział Jacek Bożek.
Posłuchaj
REKLAMA
- Wszystkie drzewa są ważne, ale szczególnie istotne dla ekosystemu są te stare. Mają w sobie genetyczną pamięć i mogą ją dalej przenosić w postaci nasion. Dają życie kolejnym pokoleniom - dodał.
Polska nie jest zasobna w stare drzewa. Przez nasz kraj przechodziły wojny, historia była dramatyczna. Rezerwuarem tych najstarszych pozostaje Puszcza Białowieska.
Często widzimy, że w miastach wycinane są starsze drzewa - np. przez deweloperów, a sadzone nowe, młode. Miną lata, zanim urosną i dadzą cień przechodniom, staną się domem dla ptaków i owadów. A może takie praktyki mają sens i należy wymieniać drzewa na nowe?
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Jacek Bożek (Klub Gaja)
Data emisji: 3.09.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24
kmp
REKLAMA