Wróble znikają z polskich miast. "Niepokojący trend"
- Każdy, kto remontuje lub ociepla budynek, musi mieć świadomość, że przed przystąpieniem do remontu domu, powinien mieć "opinię ornitologiczną", aby zrobić wszystko, aby uchronić miejsca gniazdowania ptaków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Mizera, ornitologiem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w audycji "Zamiana klimatu".
2024-10-18, 20:15
W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce wyginęło 1,5 mln wróbli. Niestety jest to związane z działalnością człowieka. Główne przyczyny zmniejszania się liczby wróbli to zanieczyszczone powietrze, choroby, problemy z miejscami gniazdowania oraz mała ilość dostępnego pożywienia.
- Dziś wróbli jest zdecydowanie mniej niż w poprzednich dekadach. Mogę to powiedzieć na podstawie własnych obserwacji z terenu Poznania. Są takie osiedla mieszkaniowe, gdzie o 90 procent spadła liczebność wróbli. To niestety trend ogólnopolski i wręcz ogólnoeuropejski. Rozejrzymy się dookoła, widzimy coraz bardziej eleganckie trawniki, docieplone domy, śmieci pakowane w worki. Ale każdy z tych czynników po trochu przyczynia się do tego zjawiska. Chociaż nadal w Polsce mamy około 7 milionów par wróbli, to jednak trend jest bardzo niepokojący - tłumaczył Tadeusz Mizera.
Remonty domów kosztem gniazd dla wróbli?
Jak wyjaśniał ornitolog, choć wróble w małych miasteczkach czują się najlepiej, to w dużych miastach ich liczebność drastycznie spadła. To efekt niszczenia ich siedlisk, czyli miejsc, gdzie zakładają gniazda. Remonty budynków powodują, że brakuje miejsca na gniazdowanie tych ptaków. To można naprawić, bo są na to przepisy, które mówią, że musi być tak zwana "rekompensata przyrodnicza" przy modernizowaniu budynków. Tyle, że niewielu inwestorów się nimi przejmuje. Tu potrzebne są mocne nakazy administracyjne, aby ich zmusić do działania, aby te miejsca gniazdowania nie ulegały tak szybkiej jak dziś degradacji.
REKLAMA
Posłuchaj
- Ocieplanie budynków to działanie proekologiczne, ale trzeba dać tym ptakom nowe schronienie, jest na to szereg różnych rozwiązań. Najprostsze są oczywiście skrzynki czy budki lęgowe dla ptaków. Jeżeli jest gdzie zawiesić to najlepiej na tej fasadzie, gdzie były ptaki wcześniej lub w najbliższej okolicy -powiedział prof. Tadeusz Mizera.
Wróbel jest gatunkiem chronionym
Tadeusz Mizera przypomniał, że wróbel jest gatunkiem w Polsce ściśle chronionym. Nie wolno ich zabijać, ale również niszczyć ich siedliska. Każdy, kto remontuje lub ociepla budynek, musi mieć tego świadomość. Przed przystąpieniem do remontu musi zrobić tak zwaną "opinię ornitologiczną". A nadzór budowlany powinien egzekwować te wymogi, aby inwestor stworzył miejsca zastępcze w obrębie budynku lub w bezpośrednim sąsiedztwie.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: prof. Tadeusz Mizera, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Data emisji: 18.10.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/sw
REKLAMA