Leśnik. Ten zawód wymaga znajomości nowych technologii
Aleksandra Maliszewska, Szymon Marcinkowski i Sebastian Kaczorowski, inżynierowie leśnictwa z Olsztyna, mówili w Polskim Radiu 24 o nowego typu wymaganiach wobec leśników w XXI wieku, zwłaszcza w dobie gwałtownych zmian klimatycznych.
2025-03-27, 20:00
W zgodnej opinii gości audycji, trzeba w większym stopniu skupić się na edukacji społeczeństwa, bo zmiany klimatyczne w lasach, powoli ale jednak stale postępują. To wymaga stosowania nowych technik do oceny kondycji polskich lasów. Susza uławia ekspansję takich szkodników jak np. kornik drukarz. Silne wiatry i trąby powietrzne obalają nie tylko te słabsze, chore drzewa. A brak wody coraz bardziej zagraża lasom bagiennym.
Posłuchaj
Dziś w nowoczesnym leśnictwie coraz częściej wykorzystuje się np. drony, monitoring kamerowy, zdjęcia lotnicze, satelitarne, automaty do stawiania pułapek dla szkodników drzew, specjalne oprogramowanie komputerowe do badania zmian szaty gatunkowej oraz geolokalizację opartą o GPS.
Co robi leśnik zaraz po studiach?
Absolwent leśnictwa musi odbyć roczny staż, aby ubiegać się o pracę w jakimś nadleśnictwie. Chodzi o poznanie od podstaw tego jak funkcjonuje las i jak działa gospodarka leśna. Absolwent leśniczych studiów zajmuje się na początku swojej kariery, oceną stanu drzewostanu, wyznacza drzewa do wycięcia, które są chore lub martwe, aby nie zaszkodziły pozostałym. Te aspekty gospodarki leśnej są wciąż słabo rozumiane w społeczeństwie, które negatywnie odnosi się do wszelkich form wycinki drzew, nawet tych, których nie da się uratować. A każda taka ingerencja leśników wymaga posadzenia nowych roślin, w miejsce tych usuniętych.
REKLAMA
Dlaczego wybrali ten zawód?
- Taki a nie inny wybór mojego zawodu, wynika z mojego dzieciństwa, bo pochodzę z rolniczej rodziny. Dlatego zainteresowała mnie gospodarka leśna, bo chciałam poznać kolejną sferę środowiska naturalnego. Rodzina była trochę zaskoczona tą decyzją, bo wciąż niewiele osób wie, że leśnictwo to kierunek wyższych studiów - mówiła Aleksandra Maliszewska.
- Mieliśmy wiele zajęć terenowych, które są prowadzone na każdym semestrze studiów, a na szóstym mamy tak zwane praktyki zawodowe. Wybrałem ten zawód, bo to była moja pasja. W liceum zacząłem intensywnie chodzić po lasach i szukać tzw. zrzutów, czyli poroży jeleni. Nie chciałem siedzieć za biurkiem, tylko robić rzeczy związane ze środowiskiem - tłumaczył Szymon Marcinkowski.
- Ja od niepamiętnych czasów miałem takie postanowienie, że będę leśnikiem. Konsekwentnie do tego dążyłem, najpierw ucząc się w technikum leśnym, a potem jako student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na kierunku leśnictwa. To od lat była moja pasja i troska o ten rodzaj gospodarki - mówił Sebastian Kaczorowski.
Zmiany klimatyczne coraz bardziej widać w polskich lasach
W opinii młodych leśników wyraźnie widać, że z powodu zmian klimatu, w lasach jest o wiele mniej wody, bo zanikają środowiska łęgowe, a gatunki iglaste drzew są wypierane przez te liściaste. Las się zmienia, a to jest źródłem wiele nowych problemów.
REKLAMA
W lasach widać wyraźny spadek opadów, bo choć średnio rocznie wypada podobna ilość litrów wody spada na metr kwadratowy, to tych deszczy jest mniej i bardziej przypominają tropikalne ulewy. To utrudnia przyrodzie przechowanie tej wody w glebie, bo spora jej część szybko wyparowuje lub powoduje powodzie. Z tego powodu widać zanikanie borów bagiennych, gdzie można spotkać wiele roślin chronionych np. rosiczkę.
Susza ma wyraźny wpływ na rozwój sosen, które choć nie są zbyt wybredne w wyborze gleby, to jednak z powodu braku wody nie rozwijają się tak jak powinny. A ten gatunek drzew dominuje w polskich lasach, bo stanowią aż 70 procent wszystkich drzew. Brak wody osłabia wzrost drzew i czyni je mniej odporne na choroby i szkodniki, co widać także po świerkach. A z powodu zmian klimatycznych, leśnicy starają się zmienić szatę gatunkową, aby było więcej lasów mieszanych, które są bardziej odporne na choroby, szkodniki, a nawet na pożary.
****
REKLAMA
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Goście: Aleksandra Maliszewska, Szymon Marcinkowski i Sebastian Kaczorowski (inżynierowie leśnictwa z Olsztyna)
Data emisji: 27.03.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24 / SW
REKLAMA