Dekarbonizacja w polskich firmach. "Temat jest dosyć złożony"
- Można policzyć ślad węglowy wszystkich rzeczy, które firma kupuje do tego, żeby prowadzić swoją działalność - powiedział w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 Łukasz Dobrowolski z Fundacji Climate&Strategy.
2025-07-23, 20:00
Dekarbonizacją określa się proces zmniejszania lub całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Zbyt duży poziom ich emisji powoduje ocieplanie się klimatu. Dekarbonizacja jest więc olbrzymim wyzwaniem stojącym przed firmami na całym świecie. Także dlatego, że proces zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w transporcie, przemyśle, energetyce i innych gałęziach gospodarki podlega coraz większej liczbie regulacji.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w ciągu ostatnich lat w Polskich firmach zaszła duża zmiana. - Trzy lata temu, kiedy nasz pierwszy duży raport o dekarbonizacji firm publikowaliśmy, trochę biliśmy na alarm, że polskie firmy są zapóźnione w stosunku do swoich odpowiedników z innych krajów Europy - powiedział Łukasz Dobrowolski. Jak dodał, stanowiło to ryzyko dla konkurencyjności rodzimych firm w warunkach dekarbonizującej się gospodarki. - Natomiast teraz, po trzech latach, ten raport jest okazją, żeby pokazać, że już bardzo wiele się zmieniło, że jest bardzo wiele firm, które nie tylko mierzą się z tym wyzwaniem, ale podejmują realne działania w kierunku dekarbonizacji - dodał.
Ekspert wskazał, że w działania dekarbonizacyjne zaangażowane są nie tylko największe firmy, które do zmian obliguje prawo, ale też mniejsze i to w zaskakującym wymiarze. Dodał, że "tak naprawdę można policzyć ślad węglowy wszystkiego" - podróży, wydarzenia, czy cyklu powstawania danego produktu lub też całej firmy.
Łukasz Dobrowski wyjaśnił, że ślad węglowy to nie tylko CO2, ale suma wszystkich gazów cieplarnianych. Jak mówił, najbardziej oczywiste są emisje bezpośrednie, gdy spalamy jakieś paliwo, ale "można się cofnąć i policzyć ślad węglowy wszystkich rzeczy, które firma kupuje do tego, żeby prowadzić swoją działalność". Wyjaśnił, że są to emisje w łańcuchu wartości, które też się liczy. Przyznał, że temat jest "dosyć złożony", dlatego fundacja ma bezpłatny kalkulator śladu węglowego dla firm.
- Zbadali branżę piłkarską i jej wpływ na klimat. "Brudne zagranie" poraża
- Absolwenci "zielonych" kierunków w cenie. Nie zabraknie miejsc pracy dla ekspertów ds. ekologii
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Goście: Łukasz Dobrowolski (Fundacja Climate&Strategy)
Data emisji: 23.07.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24/fc