Konspiracyjna działalność polskiej arystokracji podczas II wojny światowej. Historia Anny Branickiej-Wolskiej
Wywodząca się z arystokratycznej rodziny Anna Branicka-Wolska ps. Późna podczas II wojny światowej uczestniczyła między innymi w akcjach kolportażu broni. O jej niezwykłym życiu i życiu jej rodziny, Dorota Boniecka-Górny rozmawiał z historykiem dr Marcinem Chorązkim i dziennikarzem Piotrem Łosiem.
2024-07-28, 08:00
W związku ze zbliżająca się 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Dorota Boniecka-Górny zaprezentowała reportaż Barbary Grębeckiej "Anna Branicka-Wolska z legią honorową w herbie".
Anna Branicka-Wolska była córką Adama Branickiego, ostatniego właściciela Pałacu w Wilanowie. Po wybuchu wojny w 1939 roku została pielęgniarką w szpitalu polowym. 1943 roku ukończyła tajne gimnazjum Wandy Szachtmajerowej, a w 1942 r. została zaprzysiężona w AK (ps. Późna) w oddziale "Obroża".
Uczestniczyła w akcjach kolportażu konspiracyjnej prasy, przewozu rozkazów i broni.
Posłuchaj
REKLAMA
W sierpniu 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, a do pałacu w Wilanowie, w którym rodzina Branickich mieszkała, wkroczyli Niemcy. Gospodarze objęci aresztem domowym zostali poddani ostrej kurateli. W tym samym czasie w budynku od dłuższego czasu arystokratyczna rodzina ukrywała zbiegłego z obozu jeńca - francuskiego oficera.
W audycji wzięli też udział historyk dr Marcin Chorązki i dziennikarz Piotr Łoś, którzy rozmawiali między innymi o zaangażowaniu szlachty w działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej.
***
Audycja: Co jest na tej taśmie?
Prowadząca: Dorota Boniecka-Górny
Goście: dr Marcin Chorązki (historyk) i Piotr Łoś (dziennikarz)
Data emisji: 28.07.2024
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA