REKLAMA

W tym kraju praktycznie nie występuje rak szyjki macicy. Lekarka tłumaczy dlaczego

2024-05-27, 22:00

W tym kraju praktycznie nie występuje rak szyjki macicy. Lekarka tłumaczy dlaczego
Rak szyjki macicy. Dr Bizoń: choroba rozwija się przez lata, dlatego ważne są badania profilaktyczne. Foto: Shutterstock/Try_my_best

- Raka szyjki macicy należy rozpoznawać we wczesnych stadiach. Wtedy chorobę można zatrzymać - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog.

Dr Bizoń zaznaczyła, że krajem, w którym udało się wyeliminować raka szyjki macicy jest Australia. - Wszystko dzięki badaniom przesiewowym, za sprawą których jesteśmy w stanie rozpoznać chorobę we wczesnym stadium. Co więcej, możemy również rozpoznać stadium przednowotworowe, które prowadzi do raka - powiedziała ginekolog.

Gość Polskiego Radia 24 dodała, że podobne metody stosowane są w Europie, w krajach takich jak Szwecja czy Norwegia. - Tam ochrona zdrowia, jeśli chodzi o badania profilaktyczne, jest bardzo rozwinięta. Wysoka jest świadomość społeczeństwa odnośnie tego, że należy kontrolować swoje zdrowie - zaznaczyła.

Zachorowania w Polsce. Nie jest dobrze

Onkolog wskazała, że znacznie gorzej sytuacja wygląda w Polsce, gdzie każdego roku około trzy tysiące Polek dowiaduje się o tej chorobie. - Problemem jest to, że w przypadku dużej części pacjentek rak ma postać zaawansowaną, nie kwalifikującą się do leczenia chirurgicznego. Jedyną możliwością jest wówczas zastosowanie radiochemioterapii czy chemioterapii - powiedziała lekarz.

Magdalena Bizoń podkreśliła, że jest niezwykle ważne, aby rozpoznawać raka szyjki macicy we wczesnych stadiach, bo wtedy "rzeczywiście chorobę można zatrzymać".

REKLAMA

Rak szyjki macicy. Profilaktyka

Ginekolog nadmieniła, że rak szyjki macicy rozwija się przez lata. - Czynnikami ryzyka, o których warto wspomnieć, są m.in. infenkcja wirusem HPV, duża liczba porodów czy wczesne rozpoczęcie inicjacji seksualnej. Wiele czynników ryzyka jest związana z wiekiem - powiedziała.

Dr Bizoń zwróciła uwagę, że badania powinny być wykonywane "od rozpoczęcia inicjacji seksualnej albo po 25 roku życia, a dalej praktycznie w każdym wieku". Zaleca się, żeby "każda pacjentka wykonywała cytologię".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr n. med. Magdalena Bizoń gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie / Polskie Radio 24) 26:10
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

* * *

Audycja: "Samo zdrowie"
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Goście: dr n. med. Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog
Data emisji: 27.05.2024
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej