Akcja "Słońce". Recepta na samotność w chorobie onkologicznej

Akcja "Słońce" to ogólnopolska akcja samopomocowa wśród pacjentów onkologicznych. Na antenie Polskiego Radia 24 opowiadają o niej jej inicjatorka, a równocześnie pacjentka onkologiczna Joanna Borkowska, a także psychoonkolog Magdalena Puniach.

2024-05-28, 21:40

Akcja "Słońce". Recepta na samotność w chorobie onkologicznej
Akcja "Słońce". Recepta na samotność w chorobie onkologicznej. Foto: Shutterstock/VILevi

Onkologiczna historia Joanny Borkowskiej rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy dowiedziała się, że ma złośliwego guza piersi. - Przeszłam operację, następnie chemię, radioterapię. Doskonale znam ten świat, bo sama w nim byłam - opowiada.

Nadmienia, że celem Akcji "Słońce" jest udzielanie wsparcia. - Pacjenci w chorobie są przede wszystkim sami. Wchodząc do szpitala onkologicznego, przerażająca jest - po pierwsze - liczba ludzi, a po drugie smutek, który panuje na twarzach pacjentów, a do tego strach, zagubienie. Jest bardzo ważne, by taką osobę wesprzeć - zaznacza.

Akcja "Słońce". Na czym polega?

Joanna Borkowska otrzymała wsparcie od innych pacjentek, które nazywa onkosiostrami ("tak na siebie mówimy"). - Widziały, że jestem nowicjuszką i mnie otuliły - wspomina.

- Pomyślałam, że takie wsparcie należałoby wprowadzić na stałe - kontynuuje - tak, by pacjentki i pacjenci, którzy są doświadczeni, mogli sobie pomagać. Kiedy nabrałam już doświadczenia, wpadłam na pomysł Akcji "Słońce". Skąd słońce? Ten symbol jest bardzo widoczny, poza tym słońce kojarzy się z czymś dobrym, pozytywnym - wyjaśnia Borkowska.

REKLAMA

Dalej tłumaczy, że w ramach Akcji "Słońce" pacjent doświadczony, który "wchodzi do szpitala, przykleja sobie [na odzież] słoneczko, wtedy jest widoczny dla pacjenta, który jest zagubiony".

Psychoonkolog: pacjenci potrzebują rozmowy

Z kolei Magdalena Puniach wyjaśnia, że na każdym etapie choroby potrzebny jest również psychoonkolog - nie tylko zresztą dla pacjentów, ale też dla osób bliskich, które się nimi opiekują.

- Nadal mam wrażenie, że w szpitalach nie zawsze jest oczywiste, iż na miejscu znajduje się psychoonkolog, bądź możliwości są bardzo ograniczone - podkreśla.

Kontynuuje, że wsparcie, jakiego oczekują pacjenci zależy od etapu, na jakim się znajdują. - Głównie potrzebują po prostu rozmowy. Często rozpoczyna się ona od chronologicznego uporządkowania, jak pacjentowi przebiega choroba, jakie otrzymuje leczenie. Dopiero po takim wstępie zaczyna więcej opowiadać; o tym, jak się czuje, czego się boi i z czego ten strach wynika, ale też jakie ma dalsze obawy związane z chorobą czy leczeniem - dodaje psychoonkolog.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Joanna Borkowska i Magdalena Puniach gośćmi Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie / Polskie Radio 24) 26:04
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Samo zdrowie"
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Goście: Joanna Borkowska (pacjentka Akcji "Słońce"), Magdalena Puniach (psychoonkolog)
Data emisji: 28.05.2024
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej