Jak się nie bać kolonoskopii? Prof. Jacek Sobocki: to badanie ratuje życie

2024-06-25, 20:57

Jak się nie bać kolonoskopii? Prof. Jacek Sobocki: to badanie ratuje życie
Kolonoskopię wykonuje się w znieczuleniu. Foto: Peter Porrini/Shutterstock

- Róbcie badania. Każdy po 50 roku życia powinien mieć badania kolonoskopowe. To jest podstawa do tego, żeby poradzić sobie z nowotworem - mówił w Polskim Radiu 24 chirurg prof. Jacek Sobocki.  

Kolonoskopia to badanie, wokół którego narosło wiele mitów. Niektórzy zgłaszają się do gabinetu przestraszeni zasłyszanymi opowieściami o bólu i dyskomforcie, nieliczni odmawiają poddania się badaniu. Po fakcie większość przyznaje, że obawy były przesadzone i wynikały z niewiedzy. Do tego badania trzeba podejść rozsądnie i potraktować je, jako element niezbędnej diagnostyki w niektórych schorzeniach, w tym raka jelita grubego. 

Magiczne myślenie

Gość Polskiego Radia 24 zapewniał, że ma się czego obawiać. - Lekarz zagląda wziernikiem z kamerką do jelita.  Stomatolog zagląda do jamy ustnej, ginekolog bada kobiety. Co jest straszniejszym badaniem? Kolonoskopia, czy prześwietlenie klatki piersiowej, gdy działają na człowieka promienie rentgenowskie?. Nie sądzę, aby magiczne myślenie, które wytwarza strach było dobrym rozwiązaniem - powiedział Prof. Jacek Sobocki. 

Badanie, które ratuje życie 

Jeszcze 20 lat zabieg był wykonywany bez znieczulenia, inna była też technika badania. Współcześnie badanie wykonuje się w znieczuleniu. Pacjenta nic nie boli. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i ratuje życie. Każdy po 50 roku życia powinien robić badanie endoskopowe - tłumaczył chirurg.


Posłuchaj

Prof. Jacek Sobocki gościem Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 26:02
+
Dodaj do playlisty

       

REKLAMA

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 18 000 zachorowań na nowotwór złośliwy jelita. Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim na który chorują kobiety. Od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta. Ryzyko zachorowania zwiększa brak ruchu, otyłość, zła dieta, w szczególności tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i palenie papierosów.  

Znajomość najczęstszych objawów oraz symptomów alarmowych choroby daje szansę na szybkie przeprowadzenie badań diagnostycznych i wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Samo zdrowie

REKLAMA

Prowadzi: Małgorzata Telmińska

Gość:   prof. Jacek Sobocki (chirurg)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej