Smartfonowa szyja. Nie używaj telefonu w ten sposób, bo czeka Cię operacja

- Coraz częściej mamy pacjentów w wieku 12-14 lat z pełnym zespołem bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa. Niewłaściwe używanie telefonu komórkowego, jeśli trwa przez lata, często powoduje nieodwracalne zmiany. Wtedy rehabilitacja nie wystarczy, konieczne jest leczenie operacyjne - powiedział w Polskim Radiu 24 ortopeda dr Kamil Koszela.

2024-07-04, 21:07

Smartfonowa szyja. Nie używaj telefonu w ten sposób, bo czeka Cię operacja
Używanie smartfona w niewłaściwy sposób może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi . Foto: Shutterstock/Monkey Business Images

Na bóle kręgosłupa narzeka wielu Polaków, co często jest konsekwencją ich stylu życia. W znacznej większości przypadków - około 70-80 proc. - chory, który zgłasza się do lekarza z zespołem bólowym kręgosłupa, ma dolegliwości o charakterze przeciążeniowym, czyli pochodzenia mięśniowego, w zakresie tkanek miękkich otaczających kręgosłup.

Posłuchaj

dr Kamil Koszela o chorobach kręgosłupa (Samo zdrowie) 25:42
+
Dodaj do playlisty

- Wynika to z siedzącego trybu życia i z przeciążającej pracy, a jednocześnie z braku regularnej aktywności ruchowej, sportowej. Myślę, że nie ma w kraju nikogo po 20., 30. roku życia, kto nie doznałby jakiegoś epizodu zespołu bólowego kręgosłupa. Jednak pacjent, który ma siedzący tryb życia, przeciąża się pracą, ale jednocześnie regularnie uprawia aktywność ruchową, może wszystko skompensować w taki sposób, że dolegliwości nie będą występować. Niestety większość nie uprawia regularnej aktywności ruchowej, tylko spędza wiele godzin w pracy - powiedział dr Kamil Koszela.

Zaznaczył, że u pacjentów po 30-40 roku życia często występują zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatyczne, które wynikają z biologii organizmu. - Z tego, że po prostu organizm jest wykorzystywany. One mogą być początkowo bezobjawowe - wyjaśniał lekarz.

Aby uniknąć problemów z kręgosłupem, bardzo istotne jest między innymi odpowiednie dostosowanie stanowiska pracy z komputerem czy to w firmie, czy w domu. Ważne jest ustawienie monitora na wysokości wzroku. 

REKLAMA

Smartfonowa szyja. To się może skończyć operacją

- Coraz częściej obserwujemy pacjentów z bólem kręgosłupa szyjnego. To taka smartfonowa szyja. Bo właśnie kąt przygięcia brody do mostka jest maksymalny. W związku z tym dochodzi do dużych przeciążeń. Mamy coraz częściej pacjentów w wieku 12-14 lat z pełnym zespołem objawowym, bólowym odcinka szyjnego kręgosłupa, z promieniowaniem nawet do potylicy, ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych, z napiętą szyją - powiedział ekspert.

- Robimy diagnostykę podstawową u takich dzieci w postaci rentgena. Okazuje się, że naturalna krzywizna kręgosłupa w postaci lordozy jest zniesiona. To są często zmiany nieodwracalne. Problemy związane ze skutkami nieprawidłowego używania telefonu komórkowego są ogromne - dodał dr Kamil Koszela.

Jak wyjaśnił, długotrwałe obciążanie odcinka szyjnego w ten sposób może się skończyć operacją. - Jeśli to będzie trwało latami, to zmiany mogą być na tyle duże, że trzeba będzie sięgnąć nie po zachowawcze narzędzia terapeutyczne, jakimi są farmakoterapia, odciążenie, aktywność ruchowa i rehabilitacja, tylko po leczenie operacyjne. Dlatego warto zawsze umieszczać telefon na wysokości wzroku. To powoduje odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa - podpowiadał specjalista.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzi: Małgorzata Telmińska

Gość: dr n. med. Kamil Koszela (specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu)

REKLAMA

Data emisji: 4.07.2024

Godzina emisji: 19.33

bartos/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej