Rak przełyku. Przyczyny, objawy i leczenie
- Trafiają do nas pacjenci często z zaawansowanym stanem raka. Gdyby był wcześniej zdiagnozowany, ich szanse na wyleczenie byłyby znacznie większe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zoran Stojcev, chirurg onkolog, ordynator chirurgii ogólnej i onkologicznej Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie.
2024-09-10, 20:30
Rak przełyku nie jest częstym przypadkiem, jak przy innych odmianach nowotworów. Natomiast jest trudny do wyleczenia.
- Aby dowiedzieć się jak najwięcej o tej chorobie, 20 lat temu pojechałem do Japonii i byłem tam kilka miesięcy. To, ile tam zobaczyłem tego typu przypadków choroby, to w Polsce musiałbym żyć dwa razy dłużej, aby mieć do czynienia z tą chorobą. U nas jest rocznie około 150 przypadków, a tam w Japonii operowaliśmy praktycznie codziennie - powiedział prof. Zoran Stojcev.
Posłuchaj
REKLAMA
Co wywołuje tę chorobę?
Ten typ nowotworu powstaje m.in. pod wpływem takich czynników, jak: alkohol, palenie papierosów, picie zbyt gorącej herbaty oraz jedzenie wędzonych potraw, np. ryb. Z tego powodu kraje azjatyckie i Chile są to te regiony świata, gdzie jest najwyższy wskaźnik zachorowania na raka przełyku i żołądka. Czasami innym podłożem może być osłabienie systemu immunologicznego. Przez picie zbyt gorących napojów następuje uszkodzenie tkanek przełyku. W 80-90 proc. przypadków chodzi o nowotwory płaskonabłonkowe, powstałe przez uszkodzenie śluzówki. Ale w wyniku złej diety powstają inne choroby gruczołowe, takie jak rak żołądka i samego przełyku. Dodatkowo ryzyko zwiększa się wraz z nieleczoną chorobę refluksową, bo wtedy tworzą się nadżerki i przepukliny.
- Treść żołądka jest agresywna, jego komórki są na nie odporne, ale przełyk jest do tego nieprzystosowany i często następuje zamiana komórek śluzówki w narząd gruczołowy. Dieta i sam styl życia mają duży wpływ na powstanie obu typów choroby nowotworowej: nabłonkowej i gruczołowej. Refluks nie jest rzeczą błahą, bo jednak wymaga takiego badania gastroskopią, a nie każdy chce się zgodzić na takie badanie. W Japonii takie badanie jest znacznie częściej wykonywane niż w Europie, być może dlatego, że jest tam więcej tego typu nowotworów. Ale przy wszelkich nietypowych objawach, jak pieczenie, zgaga, osłabienie, wtedy powinniśmy zrobić takie badanie - tłumaczył prof. Zoran Stojcev.
Niezbędna jest profilaktyka
W opinii gościa audycji profilaktyka jest bardzo ważna. Każdy, kto skończy 50 lat, powinien przeprowadzić takie badania, jak gastroskopia, USG żołądka, rentgen płuc i szyi, kolonoskopia, badanie prostaty. W Japonii dzięki znacznie częstym tego typu badaniom udaje się wyleczyć aż 60 proc. przypadków raka przełyku, a w Europie tylko 10 proc.
***
REKLAMA
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Zoran Stojcev (chirurg onkolog)
Godzina emisji: 19.33
Data emisji: 10.09.24
PR24/SW/kmp
REKLAMA
REKLAMA