E-papierosy od dekady szkodzą Polakom. Co czwarty nastolatek zaczyna od nich kontakt z nikotyną

- Początkowo e-papierosy traktowane były jako sposób na rzucenie lub ograniczenie palenia, ale dziś mamy wiele dowodów naukowych, że szkodzą one tak samo jak tradycyjne papierosy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mateusz Jankowski, specjalista ds. zdrowia publicznego. 

2025-07-15, 20:00

E-papierosy od dekady szkodzą Polakom. Co czwarty nastolatek zaczyna od nich kontakt z nikotyną
Co czwarty młody człowiek w Polsce rozpoczyna palenie tytoniu poprzez e-papierosy.Foto: Aleksandr Yu/ Shutterstock

Choć nie zostawiają intensywnego zapachu i często uchodzą za "lżejszą" alternatywę dla tradycyjnych papierosów, e-papierosy wcale nie są obojętne dla zdrowia. Jak zauważa prof. Mateusz Jankowski, wielu młodych traktuje je jako nieszkodliwą modę, tymczasem mają one równie szkodliwy wpływ na rozwój mózgu, układ krążenia i kondycję płuc, co klasyczne palenie.

Posłuchaj

Prof. Mateusz Jankowski o szkodliwości e-papierosów (Samo zdrowie) 25:39
+
Dodaj do playlisty

- Mózg człowieka rozwija się do 25 roku życia i jeżeli dzieci i młodzież korzystają z e-papierosów, wtedy jeszcze mocniej uzależniają się od nikotyny. E-papierosy to dla nich nowinka techniczna. Na rynku jest ponad 15 tysięcy różnego rodzaju wariantów smakowych tytoniu do elektronicznych papierosów. Te produkty od początku były kierowane do tej najmłodszej grupy odbiorców - wyjaśniał prof. Mateusz Jankowski.

E-papierosy dwukrotnie zwiększają ryzyko zawału  

Zdaniem eksperta, ogromna różnorodność smaków i modeli e-papierosów sprawia, że trudno jednoznacznie ocenić, która forma nikotyny używanej w tych urządzeniach ma najbardziej szkodliwy wpływ na zdrowie. Choć brakuje szczegółowych danych, badania jednoznacznie pokazują, że palenie e-papierosów podwaja ryzyko zawału serca i prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych w układzie oddechowym.

Problemem pozostaje wciąż niska świadomość społeczna na temat szkodliwości e-papierosów - niezależnie od wieku użytkownika. Każda forma przyjmowania nikotyny prowadzi do uzależnienia od tej substancji psychoaktywnej, porównywalnej pod względem siły działania do narkotyków.


***

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Mateusz Jankowski (specjalista ds. zdrowia publicznego) 
Data emisji: 15.07.2025
Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24

 

Polecane

Wróć do strony głównej