Święta Wielkanocne co roku obchodzimy w innym terminie. Etnolog wyjaśnia przyczyny

2024-03-30, 08:27

Święta Wielkanocne co roku obchodzimy w innym terminie. Etnolog wyjaśnia przyczyny
Termin świętowania Wielkiejnocy jest ściśle powiązany z pierwszą wiosenną pełnią Księżyca . Foto: kaczor58/Shutterstock.com

- Święta Wielkanocne najwcześniej mogą wypaść 22 marca, a najpóźniej pod koniec kwietnia. Termin jest uzależniony od tego, kiedy przypada pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. Wielkanoc co roku jest w niedzielę, właśnie po pierwszej wiosennej pełni - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Kunecka, etnolog z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W czasie Triduum Paschalnego i świąt Wielkiejnocy chrześcijanie przypominają sobie o istocie swojej religii: o tym, że Bóg zbawia, że zwycięża śmierć i cierpienie. Robi to poprzez śmierć Jezusa na krzyżu oraz Jego zmartwychwstanie.

Sama Wielkanoc co roku jest obchodzona w innym terminie. - Święta Wielkanocne najwcześniej mogą wypaść 22 marca, a najpóźniej pod koniec kwietnia. Termin jest uzależniony od tego, kiedy przypada pierwsza wiosenna pełnia Księżyca. Wielkanoc co roku jest w niedzielę, właśnie po pierwszej wiosennej pełni - powiedziała Małgorzata Kunecka.

Święta Wielkanocne a wierzenia słowiańskie

Jak zaznaczyła, "większość świąt chrześcijańskich ma pokłady świętowania, które są bardzo bliskie naturze". - To znaczy, są pokłosiem relacji człowieka z naturą. W zasadzie we wszystkich naszych świętach religijnych widzimy echa wierzeń słowiańskich, wierzeń naszych przodków - zaznaczyła.

Podkreśliła również, iż "ważne jest to, że słowiańskie koło roku było oparte na przesileniach, równonocach, na tym, co się działo z przyrodą". - Było oparte na zmianie pory roku i na tym, że człowiek obserwował nieustanne ścieranie się światła z ciemnością, zimy z latem, życia ze śmiercią - wyjaśniała ekspertka.

- Czas równonocy wiosennej był u Słowian czasem jarych godów, w odróżnieniu od zimowych godów, których echem jest nasze Boże Narodzenie - bo wypada ono przecież w momencie zimowego przesilenia. Teraz mamy wiosenną równonoc. Zgodnie z religią chrześcijańską Chrystus zmartwychwstał w niedzielę, dlatego święta mamy właśnie w niedzielę, ale jednak po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Religia splata się tu z wierzeniami słowiańskimi - dodała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Małgorzata Kunecka o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych (TurboHistoria) 24:04
+
Dodaj do playlisty

 

* * *

Audycja: TurboHistoria
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Małgorzata Kunecka
Data emisji: 29.03.2024
Godzina emisji: 22.06

bartos/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej