Samotność seniorów w Wigilię. Nie każdy spędzi ten dzień z bliskimi
W Polsce żyje około półtora miliona osób po 80. roku życia i nawet połowa z nich deklaruje poczucie osamotnienia. Wigilia dla nich - z tego właśnie powodu - może być jednym z najsmutniejszych dni w roku. Jak sprawić, aby seniorzy w tym szczególnym okresie nie czuli się samotni?. Gośćmi Anny Grabowskiej byli Kordian Kulaszewicz (Fundacja Adaptacja) i Łukasz Salwarowski (Stowarzyszenie MANKO).
2024-12-22, 10:00
W niedzielę na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się XXVIII wigilia dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących. Wszyscy chętni zostali ugoszczeni daniami wigilijnymi i otrzymali paczki żywnościowe, a w szpitalu polowym mogli skorzystać z bezpłatnych badań medycznych. Podobne akcje odbyły się lub dopiero odbędą także w innych miastach Polski.
- To są bardzo ważne inicjatywy, które sprawiają, że w tym czasie wigilijnym osoby samotne lub bezdomne, które nie mają z kim spędzić świąt, mogą poczuć się inaczej niż na co dzień - podkreślił Kordian Kulaszewicz.
Posłuchaj
W audycji była mowa także o tym, jak wygląda organizacja takiego wydarzenia i dlaczego nie zawsze można zorganizować taką Wigilię w dniu 24 grudnia. Goście Anny Grabowskiej poruszyli również temat seniorów, którzy mieszkają samotnie, ale samodzielnie przygotowują wigilię dla swoich bliskich. - Dla tych ludzi to bardzo ważne, dzięki temu mogą poczuć się ważni, potrzebni, czekają na ten dzień - powiedział Łukasz Salwarowski.
Rozmówcy podkreślili też, że organizacje i stowarzyszenia, które organizują Wigilie dla osób samotnych i bezdomnych powinny być wpierane, także finansowo.
REKLAMA
Audycja: Portfel seniora
Prowadzi: Anna Grabowska
Goście: Kordian Kulaszewicz (Fundacja Adaptacja), Łukasz Salwarowski (Stowarzyszenie MANKO)
Data emisji: 22.12.2024
Godzina emisji: 9.06
Źródło: Polskie Radio 24/paw
REKLAMA