Matura do poprawki

Maturzyści, którym nie powiodło się na majowych egzaminach dojrzałości, po raz drugi przystąpią do tego egzaminu. Wyniki tegorocznych matur nie były zbyt dobre.

2014-08-25, 15:39

Matura do poprawki
. Foto: flickr/stuartpilbrow

Posłuchaj

25.08.14 Kamil Szwarbuła „Nie każdy w Polsce musi mieć maturę i nie każdy musi iść na studia (…)”
+
Dodaj do playlisty

Prawie co trzeci maturzysta oblał egzamin dojrzałości. 60 tys. uczniów zdaje poprawkowe egzaminy maturalne z matematyki.

Kłopoty z królową nauk

Tradycyjnie najwięcej problemów maturzyści mieli z obowiązkowym, ścisłym przedmiotem. Co czwarty maturzysta nie zaliczył pisemnego egzaminu z matematyki. Minister Edukacji Narodowej zapowiedziała, że maturze trzeba przywrócić dawną rangę.

– Najwięcej maturzystów poprawia matematykę, co dla mnie jest trudne do zrozumienia. Sam rozwiązywałem ten test na poziomie podstawowym. Nie uważam, żeby on był bardzo trudny. Piętnaście pierwszych zadań rozwiązałem bez kartki i długopisu. Zdobywając te punkty uzyskałbym 30 proc. potrzebnych do zaliczenia egzaminu. Dlatego nie wydaje mi się, żeby to były zadania wymagające dużej wiedzy i specjalnych umiejętności. Prawda jest taka, że nie każdy w Polsce musi mieć maturę i nie każdy musi iść na studia – powiedział Kamil Szwarbuła, dziennikarz PR.

– Zdanie całego egzaminu maturalnego i zaliczenie pięciu wymaganych przedmiotów to wcale nie jest taka prosta sprawa. W tej chwili mamy sytuację, w której szkolnictwo ponadgimnazjalne stało się powszechne. Ceną, którą płacimy za tę powszechność jest to, że do  egzaminu maturalnego przystępuje bardzo duża grupa osób. Część z nich nie zalicza tego egzaminu i dobrze. Egzaminy są właśnie po to, aby zdawali je tylko ci, którzy coś potrafią i mają jakąś wiedzę – podkreślił dr Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA

Dwa poziomy

Maturzyści mogą wybrać czy decydują się na egzamin w zakresie podstawowym czy rozszerzonym. Każdy z poziomów sprawdza inny zakres umiejętności.

– Poziom podstawowy ma przede wszystkim sprawdzać to, na ile udało się opanować najbardziej podstawowe informacje. Sprawdza on najprostszą wiedzę opisaną w standardach. Dla nas najistotniejsze jest to, by dowiedzieć się na ile udało się opanować pewne umiejętności. Dopiero po kilku latach nowej matury udało się unormować i przyjąć funkcję egzaminów na obydwu poziomach. Poziom rozszerzony jest to egzamin czysto selekcyjny i służy on rekrutacji na studia. Ten egzamin ma pomagać uczelniom wyższym w wyborze tych najlepszych kandydatów na określone kierunki studiów – dodał dr Marcin Smolik.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej