Imigranci na polskim rynku pracy
28 proc. Polaków deklaruje, że miało kontakt z obcokrajowcami w naszym kraju w ciągu ostatniego roku. To 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Tylko 25 proc. nie boi się ich wpływu na nasz rynek pracy. Czy obcokrajowcy ratują polską gospodarkę czy stanowią konkurencję? O tym w Pulsie Gospodarki mówili Mariusz Adamiak (PKO BP), Adam Ruciński (BTFG) i Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP).
2016-10-20, 11:46
Posłuchaj
Mariusz Adamiak podkreślał, że migracja uderza w interesy najmniej wykształconych, ponieważ immigranci najczęściej z nimi konkurują o miejsca pracy.
– W Polsce jednak zaczyna brakować rąk do pracy i dlatego jesteśmy skazani na imigrację. Bez niej nie poradzimy sobie – powiedział.
Adam Ruciński zwracał uwagę, że każdy bogaty i rozwijający się kraj "zasysa" nowych pracowników, ponieważ ich brakuje w zakresie wykonywania prac prostych.
– Dla nas to zjawisko nowe, ponieważ to my zawsze byliśmy zasobem dla bogatych krajów, a u siebie tego nie obserwowaliśmy. Teraz to my potrzebujemy nowych rąk do prostych prac – powiedział gość Pulsu Gospodarki.
REKLAMA
Maciej Stańczuk mówił, że dane wyraźnie wskazują, że stopniowo konfrontujemy się z barierą podażową na rynku pracy.
– Odpowiedzią na tę sytuację jest otwarcie na cudzoziemców – wskazywał gość Polskiego Radia 24. – Powinniśmy jednak analizować, co zrobić, żeby nie popełnić błędów, które na przykład popełnili Francuzi. Tam imigranci byli izolowani od społeczeństwa francuskiego – dodał.
W programie również o inwestycji Toyoty w rozbudowę dwóch zakładów w Polsce, polskim budżecie na 2017 rok oraz projektach ustaw dotyczących kredytów frankowych.
Gospodarzem audycji była Sylwia Zadrożna.
REKLAMA
Puls Gospodarki w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/dds
____________________
Data emisji: 20.10.2016
REKLAMA
Godzina emisji: 10.17
REKLAMA