Rzeź wołyńska. "Mamy problem w stosunkach z Ukrainą"
Sejm przyjął wspólną, polsko-ukraińską "Deklaracją pamięci i solidarności". W burzliwej debacie przed głosowaniem, zwolennicy deklaracji mówili, że buduje ona mosty między Polską i Ukrainą, zaś przeciwnicy – że pomija kwestię rzezi wołyńskiej. O sprawie dyskutowali w Debacie Poranka prof. Grzegorz Motyka (autor książki "Wołyń ’43"), Paweł Purski (eastbook.eu) i Dariusz Materniak (Portal Spraw Zagranicznych).
2016-10-24, 10:14
Posłuchaj
24.10.16 Debata poranka: trudne pojednanie polsko-ukraińskie
Dodaj do playlisty
W deklaracji mowa jest m.in. o potrzebie bezstronnych badań historycznych i potrzebie "powstrzymywania sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach". Za jej przyjęciem było 367 posłów, przeciw - 44, 14 wstrzymało się od głosu.
Paweł Purski Czy w każdej deklaracji, w której rozmawiamy z Ukraińcami, zawsze musimy przypominać kwestie Wołynia?
- Czy w każdej deklaracji, w której rozmawiamy z Ukraińcami, zawsze musimy przypominać kwestie Wołynia? – spytał Paweł Purski. Gość podkreślił, że opozycji głównie chodzi o to, że "w deklaracji nie mówi się znowu o stosunkach polsko–ukraińskich w kontekście Wołynia i że pamięć o tym nie jest w jakiś sposób odzwierciedlona w tekście deklaracji". - Faktycznie nie jest, bo nie jest ona o tym – wyjaśnił gość.
Dariusz Materniak Co by było gdybyśmy każdą dyskusję z Niemcami próbowali zaczynać od tematu Auschwitz?
Także zdaniem Dariusza Materniaka, nie należy unikać tematów trudnych, jednak "Wołyń nie może być jedynym tematem w relacjach polsko-ukraińskich". - Te relacje są o wiele szersze i dotyczą dużo szerszego spektrum zagadnień istotnych z punktu widzenia naszych współczesnych relacji polsko-ukraińskich i przyszłości przede wszystkim – zauważył Materniak. – Co by było gdybyśmy każdą dyskusję z Niemcami próbowali zaczynać od tematu Auschwitz? – spytał retorycznie.
Prof. Grzegorz Motyka Zbrodnia wołyńsko–galicyjska jest dzisiaj ostatnim problemem spornym pomiędzy Polską i Ukrainą
Jak podkreślił prof. Grzegorz Motyka, "zbrodnia wołyńsko–galicyjska jest dzisiaj ostatnim problemem spornym pomiędzy Polską i Ukrainą". Dodał, że jest on nie tylko historyczny, ale "jak najbardziej współcześnie polityczny". - Tak długo, jak nie zostanie rozwiązany, tak długo będziemy wracali do nieco rytualnych dyskusji, w której obie strony dużo będą mówiły o pojednaniu, pamięci i niepamięci, w gruncie rzeczy nie rozwiązując problemu – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Debata poranka w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr/tj
REKLAMA
__________________
Data emisji: 24.10.16
Godzina emisji: 9:17
REKLAMA