Świątynia Opatrzności Bożej. Burzliwa historia budowy

225 lat po uchwale Sejmu Wielkiego, w 98. rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada 2016 roku otwarta została Świątynia Opatrzności Bożej. W Polskim Radiu 24 o historii budowy mówił dr Marek Ostrowski, varsavianista z Uniwersytetu Warszawskiego.

2016-11-11, 13:10

Świątynia Opatrzności Bożej. Burzliwa historia budowy

Posłuchaj

11.11.16 Marek Ostrowski o historii budowy Świątyni Opatrzności Bożej
+
Dodaj do playlisty

Wzniesienie świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja, uchwalił w 1791 roku Sejm Czteroletni. Z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół miał stanąć w Ujazdowie pod Warszawą, na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciw Zamku Ujazdowskiego. Wmurowano nawet kamień węgielny, jednak budowę zatrzymały rozbiory.

– Po dwóch tygodniach budowę trzeba było przerwać. Zarówno Moskwa, jak i Berlin, nie były w stanie tolerować tego, że polskie społeczeństwo mobilizuje się i jednoczy wokół patriotycznego celu – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 dr Marek Ostrowski. – To miała być Katedra Rzeczpospolitej – dodawał ekspert. 

Marek Ostrowski; Foto: PR24/JW Marek Ostrowski; Foto: PR24/JW

Trzy lata po odzyskaniu niepodległości, w 1921 roku, ustawą Sejmu Ustawodawczego potwierdzono wolę kontynuacji zobowiązania Sejmu Czteroletniego. Świątynię miało budować państwo polskie. Tym razem miała stanąć na Polu Mokotowskim, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej budowę.

REKLAMA

Sprzeciw wobec budowy Świątyni Opatrzności Bożej wyrażały konsekwentnie władze komunistyczne, choć potrzebę jej powstania formułowali kolejni prymasi - kardynał August Hlond i kardynał Stefan Wyszyński.

Ostatecznie budowę rozpoczęto w 2003 roku, choć została przerwana rok później. Wznowiono ją w 2008 roku, po powołaniu przez kard. Kazimierza Nycza Centrum Opatrzności Bożej. Budowę Świątyni wsparło ponad 80 tysięcy darczyńców z kraju i zagranicy.



W pierwszej mszy świętej, odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, uczestniczyli nie tylko wierni - w uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło na czele, a także darczyńcy, którzy wspierali budowę kościoła. Wydarzenie na antenie Polskiego Radia 24 relacjonowała Ewa Wasążnik

Polskie Radio 24/IAR/tj/mp

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej