Debata Poranka: co dalej z polskim górnictwem?

Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma podjąć uchwałę w sprawie przekazania kopalni "Krupiński" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wyłączenie kopalni ze struktur spółki było jednym z punktów podpisanego 29 sierpnia porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami, w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. miliarda 300 milionów złotych. O sytuacji polskiego górnictwa mówili w Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna), Witold Pustułka (Trybuna Górnicza) i Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce).

2016-12-01, 09:50

Debata Poranka: co dalej z polskim górnictwem?
Kopalnia Węgla Kamiennego Jas-Mos. Foto: Mariuszjbie / wikimedia

Posłuchaj

1.12.2016 Co dalej z polskim górnictwem? Goście: Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna), Witold Pustułka (Trybuna Górnicza) i Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce)
+
Dodaj do playlisty

Karolina Baca-Pogorzelska zwracała uwagę, że „czego byśmy nie robili, ponad 80 proc. energii produkujemy z węgla”. – Wszystkim powinno zależeć na tym, by utrzymać górnictwo jako sektor, najlepiej rentowny – mówiła. Wskazywała, że górnictwo w obecnej kondycji ciągnie jednak energetykę w dół.


Karolina Baca-Pogorzelska, foto: PR24/PJ Karolina Baca-Pogorzelska, foto: PR24/PJ

Witold Pustułka podkreślał, że rząd PiS „to pierwszy od lat, który ma jakiś pomysł i podchodzi do górnictwa w sposób wyjątkowy”. – Wszystko idzie w kierunku integracji producentów sektora węgla energetycznego, to są fundamenty tej reformy i tych zmian. W ślad za tego typu działaniami w ciągu roku, dwóch doczekamy się czasów, kiedy to górnictwo będzie rentowne – ocenił.

Zdaniem Czerkawskiego, nieszczęściem górnictwa okazały się ceny węgla. Wyjaśniał także, że górnictwo to podstawa bezpieczeństwa energetycznego kraju. – Polskie górnictwo jest wyjątkiem w skali świata, gdzie prowadzi się je z myślą, że musi być dochodowe.

Zgodził się z tym również Pustułka: – To górnictwo nas kosztuje, ale z punktu widzenia racji stanu opłacalne jest dopłacanie, by mieć status państwa niezależnego energetycznie – podsumował.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

__________________

Data emisji: 1.12.2016

Godzina emisji: 9:15

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej