Dzień Dziękczynienia ze św. Andrzejem Bobolą
Dziękujemy za dar wiary - pod takim hasłem Kościół w Polsce obchodził Dzień Dziękczynienia. Miejscem obchodów głównych uroczystości była Warszawa. Święto w tym roku było wyjątkowe, ponieważ łączyło się z 75 rocznicą kanonizacji świętego Andrzeja Boboli.
2013-05-29, 20:02
Posłuchaj
- Bohaterem tegorocznego Dnia Dziękczynienia będzie święty Andrzej Bobola, którego historia jest stosunkowo mało znana. Głównym punktem obchodów jest procesja z relikwiami świętego Andrzeja Boboli z Placu Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej Mamy nadzieję, że w ten sposób uda się przywrócić go pamięci Polaków – mówił w PR24 Grzegorz Maciak z Informacyjnej Agencji Radiowej.
Relikwie świętego Andrzeja Boboli przywieziono do Polski w roku 1938. Z tej właśnie okazji zorganizowano w stolicy specjalną procesję. Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, powiedział, że 2 czerwca chciałby tę procesję powtórzyć jako świadectwo wiary dla tych, którzy jej nie znają lub porzucili. Kardynał podkreślił jednocześnie potrzebę takiego czynu w związku z napływem do Polski imigrantów różnych kultur i wyznań.
- Najważniejsze wydarzenie dnia to uroczysta msza święta z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i kardynałów Kazimierza Nycza oraz Franciszka Macharskiego. Będzie to główny punkt programu. W trakcie koncelebrowania mszy świętej na ołtarzu znajdować się będą relikwie świętego Andrzeja Boboli, natomiast po mszy relikwie wraz z orszakiem przeniesione zostaną do Panteonu Wielkich Polaków - wymieniał w PR24 Sylwester Bizacki , dyrektor Centrum Opatrzności w Wilanowie.
REKLAMA
2 czerwca o godzinie 8.00 rano procesja z relikwiami świętego Andrzeja Boboli przeszła z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Po drodze pielgrzymi zatrzymali się przy Belwederze, gdzie powitali ich kardynał Kazimierz Nycz oraz prezydent Bronisław Komorowski. Metropolita i prezydent wspólnie przemówili do wiernych. To nawiązanie do wydarzenia z roku 1938, kiedy to prezydent Ignacy Mościcki wyszedł do uczestników pierwszej pielgrzymki.
- Zakończenie uroczystości również będzie szczególne. Po koncercie grupy Zakopower znów wracamy do części duchowej. Odbędzie się nabożeństwo czerwcowe, gdzie wrócimy do modlitwy i ulubionej pieśni Ojca Świętego Jana Pawła II jaką była „Barka”, a kardynał Nycz udzieli błogosławieństwa wszystkim, którzy wytrwali do końca – mówił Gość PR24.
Patronat medialny nad tegorocznymi obchodami Dnia Dziękczynienia sprawało Polskie Radio.
PR24
REKLAMA
REKLAMA