Kustoszem wolności być
Europeana 1989 to unikalny program, dzięki któremu Polacy sami będę mogli współtworzyć internetowe muzeum pamięci i historii okresu transformacji. Po Warszawie przyszła kolej na zbiórkę pamiątek w Poznaniu. I ty możesz być kustoszem wolności!
2013-06-10, 13:59
Posłuchaj
Nie ma wątpliwości, że każda z polskich rodzin posiada pamiątki z burzliwego okresu przełomu lat 80. i 90. minionego stulecia. Idąc za przykładem polskiej Solidarności, znajdujące się pod wpływami Związku Radzieckiego społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, zdobywały po latach komunizmu wolność i niepodległość. W Polsce inicjatywą Europeana 1989 zajmuje się Narodowy Instytut Audiowizualny. NIA liczy szczególnie na udział osób posiadających amatorskie fotografie i nagrania wideo demonstracji Solidarności, znaczki Solidarności, kartki na żywność, prasę i podziemne wydawnictwa, listy, a nawet zabawki typowe dla tamtego okresu.
- Celem projektu jest wzbogacenie europejskiego archiwum, a zbiórka pamiątek będzie trwała cały rok. Jesteśmy dumni z faktu, że Polska jest pierwszym krajem, w którym akcja się rozpoczęła podobnie jak sam proces demokratyzacji. W Warszawie w ciągu dwóch dni zebraliśmy setki bardzo różnych przedmiotów. Od radia w stylu retro po pluszowe misie oraz wycinki z gazet i listy – mówiła w PR24 Agnieszka Wolak z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Projekt Europeana 1989 związany jest z obchodami 25. rocznicy takich przełomowych wydarzeń, jak: pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej Polsce, zburzenie muru berlińskiego i upadek komunistycznych reżimów u naszych południowych sąsiadów. Europeana 1989 obejmuje siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Niemcy i Węgry.
Po Warszawie i Poznaniu ostatnim miejscem zbiórki pamiątek z przełomu lat 80. i 90. minionego stulecia będzie Gdańsk.
REKLAMA
PR24
REKLAMA