Zagrożenia wakacyjne
W trakcie wakacji jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenia pszczół, os, szerszeni czy kleszczy. Jak należy postępować, aby bezpiecznie spędzić urlop?
2013-07-19, 11:40
Posłuchaj
W okresie letnim media często informują o niebezpieczeństwach związanych z ukąszeniami. Czy wyjeżdżając na wakacje powinniśmy czuć się zagrożeni?
- Ulegamy tzw. lenistwu mieszczucha. Żyjemy przez większość czasu w sztucznym otoczeniu, a raz do roku wybieramy się na świeże powietrze gdzie napotykamy zwykłą przyrodę. Środowisko zewnętrzne bywa dla nas nieco bardziej niebezpieczne i może nas coś ukąsić, ugryźć, poparzyć. Odzwyczailiśmy się od tego – mówił dr Adam Pietrzak, lekarz, specjalista medycyny ratunkowej.
REKLAMA
Ukąszenia owadów są szczególnie groźne w przypadku alergików. Osoby nadwrażliwe na pewne substancje powinny pamiętać o kontakcie z alergologiem i posiadaniu odpowiednich leków. W przypadku wystąpienia gwałtownych reakcji na ukąszenie należy schłodzić miejsce ukąszenia i zgłosić się do lekarza. Brak podstawowej wiedzy i ostrożności może mieć niebezpieczne skutki.
- Często wydaje nam się, że nas problem ukąszeń owadów nie dotyczy. Takie myślenie jest błędne, osy gromadzą się w skupiskach ludzkich, ponieważ mają tam pod dostatkiem pokarmu. Jedząc lub pijąc na świeżym powietrzu trzeba obserwować, czy osa np. nie wpadła do butelki z której pijemy – mówił Gość PR24.
Szczególnym zagrożeniem dla urlopowiczów są kleszcze. Te pajęczaki przenoszą groźne choroby, między innymi wirusowe zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę. Jak należy postępować w gdy zauważymy, że zostaliśmy ugryzieni?
REKLAMA
- Kleszcze należy delikatnie usunąć za pomocą pęsety lub specjalnej pętli, a skórę zdezynfekować np. spirytusem. Jeśli wokół miejsca ugryzienia pojawia się okrągłe zaczerwienienie trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza – tłumaczył dr Adam Pietrzak.
PR24
REKLAMA