Plany edukacyjno-kulturalne Muzeum Historii Żydów Polskich
Warsztaty, wykłady, wystawy, koncerty i publikacje – łącznie około trzy tysiące projektów składa się na nowy program edukacyjno-kulturalny Muzeum Historii Żydów Polskich na lata 2013-2016. Ma z niego skorzystać około 350 tysięcy osób.
2013-11-13, 21:08
Posłuchaj
Jego realizację umożliwia dofinansowanie w wysokości trzech milionów euro z funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
- Jest to ogromna szansa dla Muzeum Historii Żydów Polskich, gdyż otrzymaliśmy ten grant w szczególnym dla nas momencie. Rozwijamy naszą działalność, a jednocześnie chcemy stać się nie tylko muzeum warszawskim, ale ogólnopolskim w sensie zakresu działalności. Idea naszego Muzeum polega na tym, aby doświadczenie wynikające z tysiąca lat historii Żydów polskich było „przekładane” na edukacyjną prawdę, która ma uczynić nasze społeczeństwo lepszym, bardziej różnorodnym i otwartym - podkreślił p.o. dyrektora placówki Andrzej Cudak.
W ramach tego programu planowane jest m.in. dotarcie do różnych miejscowości w całym kraju. Jednym z ważniejszych projektów jest tzw. muzeum na kółkach, czyli ekspozycja edukacyjna, prezentująca historię i kulturę Żydów polskich. Od czerwca 2014 do kwietnia 2016 roku wystawa zostanie zaprezentowana w pięćdziesięciu miejscowościach.
- Z jednej strony podczas takiego 3-4 dniowego pobytu będziemy prezentować ekspozycję, a z drugiej strony odbędzie się wiele różnych wydarzeń zorganizowanych we współpracy z działającymi tam stowarzyszeniami, a które będą nakierowane na lokalną historię. Wychodzimy z założenia, że przyjeżdżając chcemy pobudzić zainteresowanie właśnie tą historią – stwierdził Gość PR24.
PR24/Anna Krzesińska